Přítelkyně nechápe moje priority

Přítelkyně nechápe moje priority
Partnerská poradna on-line

Dobrý Den, Jmenuji se František. Rád bych se na Vás obrátil s mým problémem, určitou nepříznivou životní situací. Věc se má tak, že já mám velmi rád ženy. Bohužel, do jisté míry i muže. A jako programátor specialista nemám moc času na své koníčky, které se tím pádem redukují pouze na hraní videoher – jelikož pracuji z domova. Má přítelkyně a já zřejmě začínáme prožívat první krizi. Jí vadí můj způsob života, mě nevadí její způsob života, nechápu tedy, co jí vadí. Ona by chtěla cestovat, podívat se do Japonska, povýšit v práci, vydělat peníze a vůbec být profesně úspěšná. Já jsem už muž v letech (47) a má přítelkyně nechápe (32), že mé priority jsou už někde jinde. Nicméně konečně se dostáváme k onomu problému. Rád provozuji milostné hrátky s muži, výhradně online. Přítelkyně o této moji hobby ví, a tvrdí, že ji tímto podvádím. Já to nechápu, ona chodí na masáže, kde ji masíruje v různých zákoutích určitě statný mládenec, ale mně to vůbec nevadí. Nemůžeme tento problém vyřešit k uspokojení obou stran. No a dalším, snad i více závažným problémem, je moje hraní videoher. Přítelkyně to považuje za infantilní a neproduktivní činnost, která je prostě hloupá. Já to považuji za balzám na duši a v mé oblbené hře Bloodborne jsem už přeborník a málokdo se mi vyrovná. Tedy, jak z toho ven?

František Dukát

Petra Jarošová odpovídá:

Františku, díky za dopis. Asi byste chtěl, abych vám potvrdila, že když vám je jedno, co dělá vaše přítelkyně, mělo by být jedno jí, co děláte ve volném čase vy. Z pohledu má dáti – dal by to tak bylo v pořádku. Z pohledu smysluplného, naplňujícího vztahu, jehož cílem by měla být vždy přirozená potřeba učinit partnerku šťastnou, kdy cílem je dávání lásky a bezpečí, už to tak jednoduché není.

Víte, rozhodně si nemyslím, že vaše potřeby, zaměřené rovným dílem na muže i ženy, jsou nějak v nepořádku. Jsou takové, jaké jsou. Proč by měl někdo jiný rozhodovat o tom, co cítíte, co vás vzrušuje a co ne? Jediný problém je, když vaše potřeby a potřeby vaší přítelkyně neladí. Ona také něco cítí a zřejmě se to liší od toho, co zažíváte vy. Je zjevné, že váš nesoulad není jen na sexuální úrovni, kde ona by zřejmě uvítala daleko víc vaší pozornosti. Máte jej i na úrovni hodnot a způsobu trávení volného času. Z tohoto pohledu váš vztah nemá potenciál rozvoje, zejména, když na vaší straně není vůbec žádný zájem něco měnit.

Teď vám napíšu něco, co se vám nebude líbit. Píšete, že máte rád ženy. Není to pravda. Vás ženy vzrušují jako sexuální objekty, a to je rozdíl. Mít rád ženy znamená, že vám upřímně záleží na tom, jak se cítí, co by jim udělalo radost, a snažíte se jim vytvořit co nejlepší podmínky pro to, aby se s vámi cítily milované a v bezpečí. Mít rád ženy znamená soustředit se na jejich kvality, nejen ty fyzické, ale také na jejich citové bohatství, vnitřní moudrost, intuici a schopnost obětavě pečovat o druhé. Znamená to považovat si za čest ženy chránit v situacích, kdy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy fyzicky i emočně. Vám je to jedno. Chcete mít svůj klid  a investovat co nejméně úsilí do vztahu ve smyslu dávání, podpory a zájmu o partnerku. To je OK, jen se připravte na to, že dlouhodobě s vámi žádná žena, pokud tento postoj nezměníte, šťastná nebude. A postupně budete víc a víc odkázán na vztahy s těmi, které jsou, podobně jako vy, emočně nevyzrálé, a na virtuální vztahy. Máte právo žít život takový, jaký chcete a nikomu do toho nic není. Ale i tak mi dovolte, abych vám napsala pár rad ohledně toho, jaký život jste se rozhodl žít.

Vůbec tady nejde o morálku a rozdělování věcí a jevů na dobré a špatné. Aspoň se pokusím ve vás probudit pohled na svůj život ve smyslu komu jste užitečný, na koho upřímně myslíte a přejete mu štěstí a kolik je lidí, pro které nezištně něco děláte jen tak, pro potěšení z dávání a jejich radosti. Podle toho, co píšete, žijete podle toho, co baví vás a potřeby druhých vás moc nezajímají. Z pohledu rozvoje člověka jako cítící, soucítící bytosti, jste emočně někde na úrovni kojence a nikam se to neposunulo. Když budete pokračovat tak, jak žijete, zemřete jako nepotřebný člověk, a nikoho nebude zajímat, kolik vieoher jste kdy vyhrál. Protože to není vůbec nic užitečného. Ve skutečnosti ani většina prací a věcí, které lidé dělají, nemá žádný užitek, pokud není splněna jedna podmínka: když si, nezávisle na to, co zrovna děláme, upřímně přejeme, aby to přineslo užitek co největšímu množství lidí. Když nám záleží na tom, abychom činili lidi a svět okolo nás šťastnějším a smysluplnějším. Vy si zatím svou mysl vyprazdňujete, emočně tam není vůbec žádný rozvoj. Smysl lidského bytí není v tom, kolik jsme si toho užili, kolik jsme toho dostali… ve skutečnosti jediné, co může opravdu naplnit vaši existenci zde, je rozvoj vašeho soucitu s druhými, každodenní překonávání vlastního pohodlí a lenosti a rozvíjení vlastností, které učiní ze světa místo krásné a bezpečné pro druhé. Vy místo toho žijete ve virtuálním světě jako z tohoto pohledu zcela neužitečný člověk.

Není to o morálce. Jen se zamyslete, jestli na sebe budete pyšný, až jednou budete navždy zavírat oči. Jestli bude někdo, koho to bude zajímat, nebo budete na ty nejtěžší okamžiky sám. Tak jak vás nezajímají druzí, ani oni se nebudou zajímat o vás, a je možné, že zůstanete bez pomoci. Stále ještě jste mladý na to, abyste mohl aspoň trochu něco udělat se svým životem a naplnit ho hlubším smyslem, než útěkem do virtuální reality. Skutečný život stojí hodně energie a není snadný. Jsou to permanentní výzvy a hlavně je člověk permanentně unavený. Jenže když se do toho pustíte, zjistíte, že jste také daleko šťastnější. Že radost druhých, ke které jste mohl, byť na úkor svého pohodlí, času, peněz i spánku přispět,  je vám daleko drahocennější, než všechno sobecké lpění na uspokojení vlastních potřeb.

Františku, uvědomuji si, že zdaleka nejste sám v dnešní generaci mužů, kteří se ztratili v komplikovaných vztazích a nesmyslných hodnotách, které dnešní svět nabízí. Že útek do bezpečí virtuální reality vypadá jako logické řešení toho, co se dnes děje. Skutečným poslání muže je ale chránit. Svou aktivitou měnit svět, objevovat nová řešení a realizovat je. Skutečný muž je plný energie, kterou vnáší do světa a činí jej zajímavým a plným rozvoje. Pro dobro celého lidstva bych si přála, aby tento typ mužů úplně nevymřel, protože tak skončí naše civilizace. Bylo by skvělé, když byste se rozhodl mezi těmito hrdiny být i vy.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“