Přítelkyně nemá odvahu odejít od manžela

Přítelkyně nemá odvahu odejít od manžela
Partnerská poradna on-line

Seznámil jsem se se svou přítelkyní v okamžiku, kdy jsme měli každý svého partnera od sebe. Byli jsme tedy volní. Úžasně si rozumíme, jsem prý její vysněný ideál muže, ona je zase pro mě ideální ženou. Rozumíme si úplně ve všem, máme spoustu společných zájmů.
Přítelkyně se chtěla rozvést ještě v okamžiku, kdy mě neznala, já jsem byl pouze ten poslední impuls k tomu, aby našla odvahu.
Mezitím se ale její manžel vrátil, seká dobrotu (dříve byl nevěrný a pil). Oblbnul celou její rodinu (maminku, jejího bratra) a nařknul moji přítelkyni, že rozvrací rodinu. Celé příbuzenstvo stojí nyní za ním.
Mají spolu dvě děti školou povinné, 10 a 15 let. Ten starší o nás ví a mamince mě schvaloval, mladší nevěděl o ničem.
Ale doslechl se o rozvodu, uzavřel se do sebe, začal brečet ve škole u paní učitelky a že se bude lépe učit, hlavně aby se rodiče nerozváděli.
Paní učitelka zavolala přítelkyni do školy, aby jí domluvila.
Přítelkyně doma, aby měla klid a nerozvracela rodinu, prohlásila, že se rozvádět nebude a že vztah ukončila.
Nechce totiž být ta, co rozvrátí rodinu a bojí se, že přijde o mladšího syna. Vnitřně ji to ale sžírá, trápí se.
Chce, aby měli kluci klid na duši, což jí schvaluju, ale že na ní prý nezáleží.
Manžel ji hlídá, nic s ním ale nemá a nechce mít.
Co prosím můžeme dělat?

Pavel

Petra Jarošová odpovídá:

Milý Pavle, čeká vás obtížné období. Protože rodina vaší přítelkyně z pochopitelných důvodů nyní vytvořila atmosféru tlaku a pocity viny, které projektuje do ní, místo aby se podívala objektivně na důvody, které vedly k jejímu citovému odloučení od partnera. Osobně nesouhlasím s takovým postupem, za kterým je často čiré sobectví těch, kdo se takto chovají.

Rodiče si za každou cenu chtějí uchovat iluzi šťastné rodiny a vnoučat, která v ní vyrůstají. A to i v případě, že je vše předstírané a stavu bylo dosaženo za cenu mentálního násilí na vlastní dceři. V takovém případě se nedá vůbec mluvit o skutečné lásce rodičů k ní. Také vytvářejí atmosféru strachu, která logicky ovlivňuje děti, které potom opakují, co slyší, aniž by za jejich slovy byl skutečný prožitek, a učí se tak již v raném věku nenaslouchat svému srdci a skutečným potřebám. Ve skutečnosti je to logické, protože to neumí ani vaše přítelkyně, neboť ani její rodiče nikdy nenaslouchali jí a manipulovali s ní jen kvůli potřebě vlastního štěstí a sobeckosti, které nazývali láskou. Nyní praktikují totéž na její rodině a ona nemá sílu se bránit, protože ji neměla nikdy. Jim je jedno, že se trápí a že manželství má jen vnější formu bez skutečného obsahu, jímž má být výměna, partnerství muže a ženy, které obohacuje je oba i jejich děti.

Vy jí nyní můžete být oporou v tomto čase, ve kterém se ona cítí být zmítána vnějšími silami, kterým se neumí bránit; vlastně se jí opakuje dětství, kdy jí také nikdo nenaslouchal. A ona to ještě nerozpoznala. Nebo ano, ale neumí si představit, že by to mohla změnit. Těžko říct, jestli to dokáže. A těžko říct, jak dlouho budete mít trpělivost čekat a krýt jí záda jako neviditelná síla. Záleží na hloubce vašeho vztahu. Kluci už jsou dost velcí a během pár let budou plnoletí; potom by se mohla odhodlat k odchodu. Přála bych vám oběma, aby to dokázala dřív, ale při této rodinné konstelaci si nejsem jistá. Jedině, že by manžel ztratil motivaci a začal se chovat stejně, jako předtím, což by jí mohlo vydobýt podporu rodiny, která je nyní proti ní a na níž je zatím závislá.

Máte kdykoli právo se rozhodnout, že už nechcete čekat. Ale na vašem místě bych ještě zkusila vydržet, protože byl-li manžel alkoholik, může se stát, že do toho spadne zase a potom by se mohl otevřít prostor pro nový vztah. Je ale důležité, abyste vůči němu nechoval vztek nebo nenávist, protože tím byste komplikoval svůj vztah s jejími dětmi, které budou vždy potřebovat kontakt s otcem a vědět, že se nemusí vymezovat vůči žádnému z rodičů. Není třeba lakovat situaci na růžovo: když je alkoholik, tak nemusíme říkat, že není. Ale nemusí to znamenat, že nemá rád své syny a oni pro svůj zdravý rozvoj velmi potřebují vědět, že mají místo v jeho srdci.

Netlačte na ni, aby se rozhodla pro vás. Ona nic jiného, než tlak, od svého dětství nezná. Dejte jí prostor a možnost do něj dorůst. Buď k tomu najde sílu, nebo ne, a má právo ji nenajít. Zkuste být jediným člověkem na světe, který ji bude milovat bez podmínek. Není nic lepšího, co byste pro ni mohl udělat. Jen taková láska léčí stará zranění, kterých má spoustu. Věřte, že když to uděláte, dostanete svou lásku zpět; ať už od této ženy, nebo od jiné, která přijde po ní, pokud tato odvahu nenalezne.

Držte se!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“