Proč je na tom dcera hůř ohledně sebevědomí, než já?

Partnerská poradna on-line

Měla jsem dceru až po čtyřicítce, letos bude maturovat. Teprve nedávno jsme spolu začaly trochu otevřeněji komunikovat a svěřila se mi, že se nikdy necítila dost chválená, milovaná, oceňovaná a že jí chybí sebevědomí. Odvážila se mi také říci, že trpí bulimií. Zaskočilo mě to. Vzhledem k tomu, že jsem vždy měla nízké sebevědomí, jsem se snažila svým dětem dopřát co nejvíc lásky a pozornosti, které mě samotné od rodičů chyběly. Jak je potom možné, že dcera je na tom psychicky daleko hůř, než já, když jsem se tak snažila jí sebevědomí dodávat a opravdu ji miluji?

Romana

Petra Jarošová odpovídá:

Rodič, kterému chybí sebevědomí, není schopen vychovat dítě, které je má. Ani, když se o to vědomě snaží. Děti nasávají nás celé a kopírují nás, včetně toho, co bychom raději před nimi skryli. Vaše dcera je vaší kopií i s nedostatkem sebevědomí, které se u ní projevilo mimo jiné jako psychické onemocnění. A pak je tady jedna zrada:

jakmile už nám sebevědomí chybí, třeba proto, že jsme se naučili vnímat svět stejně, jako naši rodiče, tedy že nejsme dost dobří, vždy se k tomu přidá pokřivené prožívání okolního světa a vztahů s ostatními lidmi. Takže i kdyby nás naše okolí milovalo, chválilo, oceňovalo, my to neuvidíme a budeme tu situaci zažívat zkreslenou naší úzkostí, že nejsme dost dobří právě takoví, jací jsme.

Takže i když jste se nepochybně snažila vaší dceři dát to nejlepší, s velkou pravděpodobností to nebyla schopná takto vidět a zažívat. A z toho pocitu nemilovanosti se objevila potřeba chybějící lásku nějak doplnit, což v případě tohoto onemocnění znamená, že ji doplňuje jídlem.

Jakmile se podaří vyřešit její vztah k sobě samé a dokáže vidět své kvality bez jakýchkoli pochybností, bude jednak okamžitě dostávat zpětné vazby od okolí, které ji najednou uvidí hezčí, zajímavější, silnější, ale hlavně bude schopná je zažívat nezkreslené svými obavami. Toto vnější ocenění zpětně opět posílí její důvěru ve vlastní hodnotu e sebevědomí. Postupně bude potřeba lásky a ocenění nasycena těmito prožitky a již nebude třeba ji doplňovat jídlem.

Je to dlouhý proces, ale je to jediné trvalé řešení celé situace. Pokud i vám se podaří zapracovat na svém sebevědomí, vše se velmi urychlí, protože se budete s dcerou vzájemně posilovat v procesu změn, které nastoupíte. Tím dojde i k velkému sblížení mezi vámi, budete parťačky na cestě, na jejímž konci je radostný a naplněný život. Přeji vám oběma hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“