Proč, když mám milujícího partnera?

Proč, když mám milujícího partnera?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

v první řadě moc děkuji za vaše odpovědi v on-line poradně, způsob vašeho myšlení a vysvětlování mi naprosto vyhovuje.

Přestože si rozumem umím všechno vysvětlil a vím, jak by bylo dobré v určitých situacích jednat, obvykle u mě vyhrají mé emoce a zřejmě hormonální výkyvy. Zajímalo by mě nejvíce, proč mám v partnerství zřejmě velký problém se sebedůvěrou (zejména pokud jde o vzhled jiných žen, které se partnerovi líbí, při hovoru o jiných ženách…), i když mám milujícího partnera, jsem mladá, mám spoustu zájmů, skvělou nukleární rodinu. Může to souviset s průběhem těhotenství mé mamky, které bylo stresující, protože jsem byla neplánovaná? Možná tam proběhlo nějaké počáteční nepřijetí nebo nenávist?
Naopak pokud jde o činnost, která mi jde, tak se cítím velmi sebevědomá a nemám vůbec problém vystupovat před lidmi. Proč zrovna v partnerství, kde bych chtěla pro partnera jen to nejlepší a klidný vztah, mám problém brát věci s nadhledem a nezabývat se prkotinami?

Děkuji!

Alice

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Alice, pospala jste velmi přesně problém, který má spoustu žen. V práci se jim vše daří, užívají si většinu aspektů života a cítí se zdravě sebevědomé ve všem, kromě vztahů s muži.

Víte, mysl má spoustu vrstev, jako by měla různé skříňky a šuplíčky. Ty, kde se řeší práce, vaše zapojení do života, jsou evidentně uklizené a srovnané, vy se v nich dobře orientujete a je snadné vše, co v nich je, používat a užívat si to. Znamená to, že v této oblasti nemáte v mentálním systému žádná zranění, která by vás podvědomě blokovala.

To ale neplatí o šuplících, kde jsou uloženy vzpomínky týkající se partnerských vztahů. Vzhledem k tomu, že dědíme buněčné informace svých rodičů, ve vašem podvědomí, i když si toho nemusíte být vůbec vědoma, je obrovské množství informací a vzpomínek celého vašeho rodu. A je evidentní, že vzpomínky na situace spojené s partnerskými vztahy jsou bolestné. To znamená, že mnoho vašich předků zažilo zklamání, byli podvedeni, partner od nich odešel za jinou, mladší, krásnější… Přesně tyto vzpomínky jsou aktivovány v situacích, které nějak připomínají ty, které jsou ve vašem podvědomí, i když nevidíte konkrétní obrazy. A protože tenkrát to vaše předky bolelo a těžko se s tím smiřovali, i vy zažíváte podobné pocity, i když rozum říká, že je to nesmysl. Jenže v takovém případě vždy vyhraje srdce, tedy vaše podvědomí. A je-li bolavé, v podstatě předurčí, že se věci ve vašem životě budou dít podobně, jako se to dělo vašim předkům: že to zase bude bolet. Stará zranění jsou zdrojem bludného kruhu, ve kterém nyní jste; a ten může ovlivnit buducnost ve váš neprospěch. Není to žádný osud, ani se na vás žádný bůh nerozzlobil, ani vás nikdo neuřknul. Jen nevyléčené rány o sobě dávají takto vědět.

Všechno jde spravit, i když oprava mysli dá práci. Nejde to udělat jinak, než přímo s myslí pracovat a přemodelovat prožívání situací, kde se chová sebedestruktivně. Není to nic intelektuálního; cesta „přes mozek“ je pomalá a málokdy přinese očekávané výsledky. Také je třeba přesně pojmenovat téma, které se vám otevírá, a pracovat přímo s ním. Tohle už nejde přes email a ani by vám nepomohlo jen si o tom přečíst, potřebujete s někým, komu budete důvěřovat, začít pracovat a trpělivě krok za krokem vyléčit vše, co vám zatím bere spokojenost a do budoucna by klidně mohlo i vzít partnera.

Vzhledem k tomu, že je zasažena jen část vaší mysli, náprava by nemusela být tak obtížná; ve skutečnosti můžete svou vnitřní proměnou jen získat. Moc vám přeji, abyste se do toho pustila!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“