Proč se se mnou můj bývalý partner nebaví?

Partnerská poradna on-line

V osmnácti letech jsem měla prvního kluka. Bylo to to nejlepší, co jsem až doposud ve svém životě zažila. Byli jsme však spolu jen tři týdny a řekl mi, že již se mnou nechce být. Občas se potkáváme, ale vůbec se se mnou teď už bývalý partner nebaví, vyhýbá se mi. Nerozumím tomu, vím, že jsem se mu líbila. Stále jej mám ráda.

Alice

Petra Jarošová odpovídá:

Může se stát, že první láska je v našem životě současně prvním prožitkem ocenění našich kvalit, poprvé se cítíme milované takové, jaké jsme. Pak si toho, kdo se poprvé v našem životě stane zdrojem našeho štěstí, snažíme k sobě připoutat, protože se bojíme, že s jeho ztrátou bude život stejně prázdným, jako byl předtím. Dělá to většina žen. Jenže současně s úzkostí, že jej ztratíme, vzrůstá riziko, že se tak stane. Protože muž vnímá naši úzkost jako velmi nepříjemný, lepivý pocit, a proto se snaží z tohoto svazku vymanit. Tím naše úzkost vzroste a objeví-li se někdo další, už se předem obáváme, že o něj zase přijdeme a tím si prakticky zajistíme, že se tak stane.

Váš bývalý kluk se vám nejspíš vyhýbá proto, že stále cítí vaši připoutanost k němu. Není mu to příjemné a proto se snaží vám vyhýbat. Připoutanost k objektu naší touhy je totiž takovým energetickým vysavačem; ten, na koho myslíme, se může v naší blízkosti cítit velmi vyčerpán a proto se snaží být co nejdál. Nejspíš si toho není vědom a může to prožívat třeba tak, že vás vnímá jako nesympatickou. Je to však jen jeho obrana před vámi.

Většina lidstva zaměňuje lásku za připoutanost. Láska je dávání, avšak my místo toho bojujeme mezi sebou o energii pomocí různých her, citového vydírání či zastrašování. Skutečná láska září jako slunce a bere z věčného zdroje uvnitř nás, takže se oba cítí dobře, oba jsou vítězi.

Zjistěte, kde se vzal ten pocit, že nejste dost dobrá. Zbavte se starých blokád, které se nejspíš objevily z výchovy nebo při dospívání, díky nimž toužíte po lásce a ocenění, aniž byste si byla vědoma, že vy sama jste zdrojem. Máte v srdci tolik lásky, že se v ní může hřát každý, kdo se s vámi setká. Nalezněte ten zdroj, s ním se objeví důvěra k sobě samé a z ní také úplně jiný druh vztahů s muži. Budete současně ženská a současně silná. Už se nikdy nebudete bát, že jej ztratíte. A díky tomu už nikdy nebudete sama. Užijte si to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“