Rodiče mě nutí zůstat s přítelem

Rodiče mě nutí zůstat s přítelem
Partnerská poradna on-line

Nevím, jak dál…

Dobrý den, je mi 21 let, s přítelem (23) jsem spolu něco přes 3 roky. Rok a půl nám už vztah neklape, a to z toho důvodu, že nemáme společné přátele, a proto jsme spolu sami, často sedíme jenom doma, protože přítel nevydělává, já chodím do práce, ale pořád vše nemůžu platit. Je žárlivý, a vadí mu, i když jdu s kamarádkami posedět. Dle jeho slov mne velmi miluje, z mé strany už však zamilovanost dávno vyprchala. Myslím, že je jen sobecký a nedokáže si připustit, že by byl beze mě, ale ani když jsme spolu není to super. Často se hádáme, nespíme spolu, nekomunikujeme spolu. Myslím, že náš vztah byl na dobu určitou, a už jsme dávno neměli být spolu. Ale mí rodiče ho mají velmi rádi. A v tom je velký problém. V březnu tohoto roku jsem si řekla, že už toho bylo dost a rozešla se s ním. To bylo ale peklo, přítel mi neustále psal, vydíral, že nemůže být beze mne, že si něco udělá. No a ze strany rodičů, to byl největší podraz, matka na mne rezignovala a vůbec se se mnou nebavila, táta taky nemohl unést, že už s ním nejsem. To bylo tak zatěžující na mou psychiku, že jsem to nevydržela a pro klid se k němu vrátila. Teď je to ale zase tam, kde to bylo a snad i horší. Já už dál nemůžu, nemám sil už cokoliv řešit. Ale vím, že když se s ním zase rozejdu, bude to katastrofa…

Sandy

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Sandy, upřímně s vámi soucítím. Rodiče, místo aby vás chránili, vás tlačí do situace, ve které jsou možná spokojeni oni, ale vy trpíte. Je jasné, že pokud si chcete zachovat zdravý rozum, potřebujete poslat svého líného a slabého partnera do háje. Ale než to uděláte, je důležité, abyste porozuměla tomu, co se vám děje, protože jinak na to nebudete mít sílu.

Ve vašem mentálním systému, v podvědomí, je uloženo mnoho vzpomínek vašich, ale i jiných žen vašeho rodu, na situace, kdy vám hrozilo odmítnutí lásky, podpory, ochrany ze strany rodiny, rodu či společnosti, pokud byste nesplnila jejich představy o tom, jak se zachovat v dané situaci. Nucené sňatky byly dříve na denním pořádku, koneckonců ve velké části světa je to stále obvyklá věc. Ve vašem podvědomí je velké množství vzpomínek, kdy jste se musela poddat svému okolí. Když jste se vy či jiné ženy ve vašem rodu vzepřely, došlo k odmítnutí, zapuzení, zostuzení. Bylo to tak kruté, že máte v sobě stále přítomno zranění vzniklé za těchto okolností a silné obavy, že to nezvládnete, protože tenkrát jste to vzhledem k nátlaku také nezvládla. Pod vlivem bolestných vzpomínek, i když si jich nemusíte být vědoma, se nyní chováte. I když jste se pokusila se vysvobodit z nefunkčního vztahu, nedokázala jste své rozhodnutí udržet, protože tlak, který na vás okolí vyvinulo, byl příliš silný. Stejný jako tenkrát. Proto na něj tak silně emočně reagujete, místo, abyste se zdravě naštvala a řekla si, že když vás rodiče nemilují takovou, jaká jste, při vší úctě k nim nemusíte zničit svůj život jen proto, aby byli oni spokojení. Oni si řeší vlastní nejistoty a vlastní neschopnost milovat sebe sama a projektují je do vás. Nemusíte s nimi hrát tuto hru, i když jim postupně porozumíte. Vy je zatím cítíte silnější, než jste vy sama, ale když vyléčíte starou bolest, která vás vhání do této situace, zjistíte, že vaše vnitřní síla není už blokována tímto konfliktem a i když s rodiči a partnerem budete cítit soucit, nebude vám bránit zařídit si život podle svého.

Nemusíte se stresovat tím, že byste se opět pokusila se rozejít s partnerem. Spíš se nejdřív začněte soustředit na svůj rozvoj. Potřebujete porozumět sama sobě, své úzkosti, která vám brání vykročit z tohoto vězení. Jakmile se vyléčí staré vzpomínky spojené s nesvobodou a vy celou situaci, ve které se nyní nacházíte, pochopíte v hlubších souvislostech, přirozeně začnete vidět vše jinak a už se tak nebudete bát o lásku vašich rodičů. Po nějakém čase to bude naopak, oni se budou bát o tu vaši, protože si uvědomí, že vás mohou ztratit, když se k vám budou nadále chovat takto hrubě. Dnes je spousta kurzů a možností sebepoznání a většina opravdu pomáhá. Najděte si cestu, která vám bude blízká a kde budete obklopena lidmi, kterým budete důvěřovat. Začněte hledat a určitě naleznete svou cestu ven z okovů, které jsou zatím zažrány ve vašem podvědomí natolik silně, že by vám mohly úplně zničit život. Jste mladá a vašeho života je škoda. Můžete být šťastná a mít partnera, se kterým vám bude dobře. Jen se to nestane samo; aby byla změna trvalá, musíte odstranit zdroj současného utrpení a ten je ve vašem nitru. Moc vám přeji, abyste se odhodlala vydat se na cestu za poznáním. Není žádný osud, který by rozhodoval o vašem štěstí, to je ve vašich rukou. Stačí jen rozumět příčinám, které způsobily to, co nyní prožíváte, a odstranit je. Držím palce, ať se vám to podaří co nejdříve!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“