Rodiče se často hádají

Rodiče se často hádají
Partnerská poradna on-line

Dobrý den paní Petro,

20 let vyrůstám v nefungující rodině. Rodiče spolu sice jsou, ale jako by nebyli. Velmi často se hádají a navzájem uráží, jsou k sobě dost hrubí a necitliví. Nikdy jsem je neslyšela, že by si řekli, že se mají rádi. Nikdy, co si pamatuji, se nestalo, že by si sedli večer ke stolu a povídali si, co zažili ten den nebo co je trápí nebo na co se těší….
Poslední dobou na sobě pozoruji, že se jim čím dál víc podobám, jak ve vztazích a chování k jiným lidem, tak v náhledu na svět. Velmi mě to děsí. Nechci se chovat jako oni. Nechci mít partnera, který se podobá mému otci. nechci být taková partnerka jako je má matka. Nechci nefungující vztah. Jak z toho ven? Odstěhovat se nemůžu z finančních důvodů, protože ještě studuji a navíc si nemyslím, že by to něco vyřešilo. Neumím se chovat jinak, než to dělám a nevím jak se to naučit, když jsem nikdy nic jiného ve svém životě nezažila.

Umíte mi poradit?

Moc Vám děkuji

Karla z Liberce

Petra Jarošová odpovídá:

Karlo, umím si představit, že je to peklo, ze kterého zatím není úniku. Že vás to tíží a je pro vás těžké být doma, současně nemáte, kam jít.

Vysvobodit se z takových vzorců, jakým jste od dětství vystavena, není snadné. Ale jste mladá a to je dobrá zpráva, protože mladá mysl dokáže snáze pracovat na svém vnitřním rozvoji. Napíšu vám návod, alespoň jeho hrubý postup, jak z toho všeho ven. Nebude to lehké, ale je to možné.

  1. Chápu, že je pro vás těžké vidět rodiče nějak pozitivně. Hádají se a nechovají se hezky ani k sobě, k druhý lidem, ani k vám. Abyste se vysvobodila z tendence je následovat, potřebujete prožít hluboký soucit s jejich situací. Nebude to lehké, když každodenně čelíte jejich chování. Víte, lidé se chovají podle toho, jak se cítí. Šťastní lidé jsou přirozeně laskaví a šíří dobrou náladu. Čím více nešťastný člověk je, tím víc má tendenci projektovat svou bolest ven; tedy obviňuje druhé z toho, jak se cítí. Vaši rodiče oba jsou velmi nešťastní. Je pravděpodobné, že ani jejich dětství nebyla nějaká hitparáda. Nikdo je nenaučil, jak vytvořit dobrý vztah, nejspíš je jejich rodiče nedokázali opravdu milovat, protože sami byli také nešťastní. Je to takové nechtěné dědictví: nešťastní rodiče vyrábějí nešťastné děti a tak dál. Vaši rodiče už nejspíš v tomto životě žádné skutečné partnerské štěstí nezažijí; budou v tomto soukromém pekle až do smrti. I kdyby se rozešli, protože nevědí, jak být šťastní sami se sebou nebo z druhými, stejně nebudou. Vy máte ještě šanci ve svém životě vše otočit. Ze svého trápení udělat své bohatství: vy totiž opravdu víte, jak se cítí dítě, jehož rodiče se nemilují. Máte šanci vybudovat v sobě opravdový soucit s dětmi, které takto trpí. Takový soucit nemůže mít někdo, kdo to sám nezažil. Vy ano. Díky peklu, které teď zažíváte, můžete v sobě nalézt sílu pomáhat z něj druhým. A to je velká věc, protože trpících dětí je opravdu hodně.
  2. Představte si své rodiče, když byli malí. Jak sedí někde v koutě a pláčou, protože se jejich rodiče hádají. Slibují si, že budou úplně jiní. Ale nějak se to zvrtlo a naučené  vzorce opakují sami a stejnou bolest teď působí vám. Vlastně to chtěli úplně jinak, jen to nezvládli. Jejich život, co se týče vyššího smyslu dávání lásky druhým, je úplně zmařený. Zbytečný. A oni to vědí a současně to nechtějí vědět. Jsou slabší než vy, i když jsou starší a zatím mají víc peněz. Se slabšími je dobré soucítit. Když v sobě probudíte soucit s jejich marným životem, vysvobodíte se tak od podvědomé tendence opakovat jejich vlastní chyby. Nezbavujete je jejich odpovědnosti za to, jak žijí, ale sama budete volná. Opravdu se vyplatí jim odpustit. Kdyby to uměli dělat lépe, dělali by to. Ale nedovedou. Představte si, že je to takový druh mentálního postižení. Od postiženého člověka nečekáte stejné výkony, jako od zdravého. Dívejte se na ně jako na pacienty. Na ně se lékař také nezlobí, že už jsou zase nemocní. I vaši rodiče jsou, a asi budou celý život.
  3. Zapište si, které negativní vlastnosti svých rodičů už kopírujete. A vytvořte si k nim pozitivní alternativy. Je to jen otázka vytvoření nového návyku. Původní chování, když třeba nejste dost trpělivá, nebo byste měla tendenci někoho pomlouvat, je naučený zlozvyk. Vy se budete vědomě snažit si všechny zlozvyky uvědomovat a přepracovat je na chování, které je vůči druhým i vám laskavé. Jestli máte nějakou kamarádku, popovídejte se s ní. Poproste ji, ať vám řekne, když se jí bude zdát, že nejste dost laskavá. Přijměte její kritiku jako důkaz její lásky k vám; díky ní si můžete něco uvědomit a změnit to.
  4. Podívejte se do svého srdce a vybavte si dětské sny. Jaká jste chtěla být, co jste toužila dělat. Začněte je v sobě probouzet. Jste ve věku, kdy se člověk rozhoduje o budoucí práci. Vaše zranění mohla způsobit, že už neznáte sama sebe, že jste se vydala jiným směrem, ovlivněna negativním prostředím. Ještě je čas to změnit. Vaší prací by se mělo stát to, co vás opravdu baví, kde máte srdce. Bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Když budete dělat něco srdcem, peníze přijdou. Spousta lidí není spokojená v práci a není spokojená s penězi. A je to proto, že naplňují sny jiných lidí, místo aby naplňovali ty svoje. Důvěřujte svým snům a běžte za nimi. To neznamená, že je to lehké, spíš naopak. Ale budete vnímat svůj život jako bohatý a radostný. Vaše mysl bude plná dobrých dojmů z vědomí, že jste měla odvahu jít vlastním směrem, být upřímná a pravdivá.
  5. Když budete upřímná a láskyplná k sobě i k druhým, vaše zatím bolavé srdíčko se začne cítit úplně jinak. Víc a víc budete zažívat prožitky naplnění a lásky; jen tak, z ničeho nic. Tyhle vnitřní prožitky bohatství přitáhnou muže, který bude stejný. Vy se s ním budete učit prožít partnerství jinak, než to mají vaši rodiče a bude to ještě obtížné, protože nemáte žádné užitečné vzory. Proto se dívejte okolo sebe na páry, které se milují. Učte se od nich, radujte se, že existují lidé, kteří dokážou mít funkční vztah, protože díky nim můžete nasát příchuť toho, co zatím neznáte. Díky nim budete sama šťastná, buďte jim proto vděčná a přejte jim štěstí.
  6. Když toto všechno dokážete, zbavíte všechny ženy, které se ve vašem rodu v budoucnu narodí, této zátěže. Je to velká věc, nebudete to dělat jen kvůli sobě, ale i kvůli svým dcerám a vnučkám…

Moc vám přeji sílu na to všechno. Někdy musíme projít peklem, abychom nalezli skutečný soucit. A abychom nabyli síly opravdu pomáhat druhým. Lidé, kteří to mají snadné, nemohou být ve skutečnosti silní ani soucitní. Využijte své těžké situace k vlastnímu rozvoji. Jednou zjistíte, že díky bolestným situacím jste zralejší a láskyplnější, než většina lidí okolo vás. Budete vděčná za svůj život. A budete si jistá, že byste na něm nic neměnila. Držte se a někdy mi napište, jak se vám daří. Myslím na vás.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“