Sebevědomí – jak mu pomoci, aby nebyl neprůbojný?

Partnerská poradna on-line

Mám známého ve středním věku, ale přijde mi trochu divný, byl dlouho ženatý, rozvedl se a nyní se snaží zapůsobit na naši letitou kamarádku, která o něj zájem příliš nejeví, spíše jej jen využívá, jede s ním na dovolenou, nechá se pozvat do restaurací, jde si s ním i zasportovat, bere ho spíš jako kamaráda a krátí si dlouhou chvíli, co se týče sexu, říká,že něco občas pošmrdlá… Chtěla bych mu nějak otevřít oči, aby si našel jinou a nebyl jen za blbce a kreditní kartu, ale je takový neprůbojný, chybí mu sebevědomí, tak nevím jak? Kamarádka přítele má, ale je zaneprázdněný… Jak mu to vysvětlit, aby se neurazil a otevřel oči?

Klára

Petra Jarošová odpovídá:

Jde o to, jestli je na takovém vztahu něco špatně. Zdá se, že si mají co říct a baví je společně trávit čas.

Dnes už se to obvykle neděje, ale pro muže bylo dříve samozřejmostí, že pokud chtěli trávit čas se ženou, chovali se galantně a finančně vše zabezpečili. Byla to pro ně otázka cti. Nikdy by nezůstali sedět, když nad nimi stojí žena, ať je mladá, nebo stará. Nechat za sebe zaplatit by vnímali jako ponižující a nepřípustnou situaci. A žádném případě by se necítili využívaní, protože takové jednání patří k pravému muži. Být gentlemanem znamená, že je muž takový v každé situaci. A je na ženě, jestli se také chová jako šlechtična, nebo ne. Ale i kdyby se chovala jako „coura“, on nikdy neklesne ze svého noblesního chování. Je-li muž skutečným gentlemanem, se pozná právě podle toho, že se tak chová za každé situace, nejen, když má proti sobě dámu…

Vypadá to, že vámi popisovaný muž je takový. Vaše kamarádka jej inspiruje a on jí za tu inspiraci poskytuje vše, co si myslí, že by muž měl poskytnout. Jestli si ona jeho dostatečně váží, nebo jej jen využívá, je zase její věc. Je možné, že on to tak nevidí a naopak jej baví, že není tak snadno citově získatelná, že není závislá, jako se to děje většině žen, které se postupně ve vztahu mění ve stíhačky.

Pokud jsou oba v tomto typu vztahu spokojeni, je to jejich věc a není na nás, abychom hodnotily, zda je to tak dobře, nebo ne. Pokud on trpí, a to není z vašeho dopisu zřejmé, možná jeho chování není pouhým výrazem gentlemanství, ale také nízkého sebevědomí. Jestliže si dotyčnou pouze kupuje, protože si myslí, že na něm nic jiného není, pouhá vaše slova asi nepomohou. Prvním krokem bude, že si opravdu uvědomí, že je využíván. Druhým krokem, že pochopí, že ta žena není příčinou jeho nízkého sebevědomí a nemůže za to, že nevěří svým mužským kvalitám. Jen je obrazem stavu jeho mysli. Chová se k němu tak, jak jí to on dovolí.

V takovém případě nejspíš chyběl dobrý mužný vzor při jeho výchově, jeho otec nebyl vnitřně dost silný, nebo byl jeho vztah s otcem poškozen, nebo tam otec nebyl přítomen ve výchově. Pomoc spočívá v tom, že se bude učit od chlapáků. Dívat se, jak se chovají, otevře se jejich způsobu prožívání a pokusit se postupně následovat takový vzor. Pomohou typicky mužské sporty, box, bojové umění, posilovna, které přirozeně zvednou jeho důvěru v mužské kvality. A klidně si může nechat to, co již umí dobře, své galantní chování k ženám.

V jeho věku je to práce na roky, ale je možné to změnit, Základní podmínkou ale je, že si sám uvědomí, že současný stav mu nevyhovuje. Pokud je v pohodě a nevyhovuje to pouze vám, nebude mít žádnou motivaci něco měnit a žádná slova nepomohou. 

Také si můžete promluvit s kamarádkou. Pokud jej má ráda, i když s ním nemá vážné záměry, může mu hodně pomoci tím, že bude viditelně projevovat úctu a vděčnost k němu a zdůrazňovat jeho mužské kvality. Když o nich bude mluvit, pomůže mu uvidět je sám v sobě a postupně si začít víc věřit. Vzhledem k tomu, že jej tak inspiruje, bude její pochvala pro něj hodně důležitá a může být silným motorem jeho transformace, zdrojem nového sebevědomí a podpoří schopnost víc a víc důvěřovat vlastním mužským kvalitám.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“