Sebevědomí: násilí v manželství

Sebevědomí: násilí v manželství
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
má cenu vést manželství, když mě skoro při každé hádce uhodí. děkuji z odpověď.

Olga

Petra Jarošová odpovídá:

Vaše otázka svádí k jednoduché odpovědi: nemá to cenu; ale přece jen zkusím dodat pár postřehů, protože tuto odpověď znáte dávno sama.

Nebudu zde hodnotit chování vašeho manžela. Podívejme se na to, co můžete pro sebe udělat vy. Protože i když naleznete odvahu odejít, pokud nic v sobě nezměníte, když neposílíte své sebevědomí, nejspíš budete dříve nebo později zažívat totéž.

Když si najdeme partnera, který je hrubý, říká to vždy něco o nás. Většinou o té části naší mysli, kterou nechceme znát, kterou jsme vytěsnily a díky tomu si myslíme, že už neexistuje. To, co vám teď napíšu, nebude příjemné. Ale je to cesta ven z vaší situace, abyste podobné otázky už nemusela nikdy řešit.

  1. To, že jste si našla násilníka, znamená, že i někde ve vás je násilí. Nemusí se projevovat fyzicky. Může vypadat jako přesvědčení, že mužům se nedá věřit, že se žena nemůže s nimi cítit bezpečně… Zkuste najít ve své mysli všechna negativní přesvědčení o mužích; mohou pocházet z vašeho dětství, z rodiny nebo z dospívání. Často máme tendenci si nějakou negativní zkušenost zobecnit; udělal to jeden, to znamená, že jsou takoví všichni… Každé takové přesvědčení vám ubližuje a bude přitahovat násilné zkušenosti. Možná takto uvažovala vaše maminka. Jak vidíte svět, takové zkušenosti přitahujete. Začněte se soustředit na pozitivní vlastnosti mužů, všímejte si, když se chovají galantně a ženu chrání, a uvědomte si, že i vy můžete zažívat partnerství jako žena, která si zaslouží ochranu a úctu namísto násilí.
  2. Abyste uvěřila tomu, že si zasloužíte jen to nejlepší, znamená, že si o sobě potřebujete opravdu myslet, že jste skvělá žena, plná noblesy, lásky a soucitu. Nestačí jen pozitivní myšlení, tedy si říkat od rána do večera, že jste super. Musíte se tak i chovat; ke všem, nejenom k těm, kteří se chovají tak, jak si představujete, ale i k těm, kterým se zrovna moc nedaří… Právě v obtížných situacích se ukáže, jak jste na tom doopravdy; když si při nich zachováte důstojnost a noblesu, budete přesvědčivá nejen pro druhé, ale hlavně sama pro sebe. A důvěra, že si zasloužíte jen to nejlepší, se prohloubí. A na toto vaše nové, pozitivní přesvědčení, se začnou nabalovat nové zkušenosti a jiné chování vašeho okolí k vám. Začne zrcadlit vaše nové sebevědomí. A už k němu vůbec nebude ladit žádný druh násilí a pro vás bude zcela přirozené odejít ze vztahu, ve kterém se necítíte dobře.
  3. Některé ženy používají domácí násilí jako zbraň. Neříkám, že jste to vy, ale jen pro úplnost. Tak dlouho muže dráždí, až ji uhodí. On má pak špatné svědomí a ona nástroj, jak jej citově vydírat. Chovají se tak partneři, kterým oběma chybí sebevědomí. Žena se bojí, že by s ní muž jinak nebyl, proto v něm pomocí těchto manipulací vytváří dlouhodobě pocit viny. A muž je slaboch, protože silák ženu nebije, ať se chová jakkoli; prostě od ní odejde a je to.
  4. Možná máte někde hluboko v sobě pocit, že si zasloužíte trpět. Zjistěte, kde se vzal. Někdy je to vliv náboženství, které tvrdí, že trpět je správné. Někdy je to následek chybějícího sebevědomí: když trpíme, aspoň tak máme nějakou hodnotu, když už na sobě nevidíme nic pozitivního. Tato přesvědčení jsou mylná a nevedou ke štěstí ani radosti. Pokud je ve své mysli naleznete, zbavte se jich. Nejsou to vaši přátelé, spíš vám zničí život a stejně to nikdo neocení.

Domácí násilí, které zažíváte, by mohlo být cestou ven z hlubokých traumat, která jsou uložena z vaší mysli. Přestaňte obviňovat vašeho manžela a pusťte se do práce na sobě. Určitě bude dobře, když od něj odejdete, ale hlavně se pokuste porozumět sama sobě. Když se zbavíte staré bolesti, potkáte partnera, který bude úplně jiný, než ten stávající. Nebo se ten stávající začne chovat úplně jinak, protože bude zrcadlem vaší vnitřní proměny. Ta cesta ven není snadná, ale stojí za to. Držte se!

 

 

 

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“