Sex – proč na mě můj muž nemá chuť?

Partnerská poradna on-line

Dobrý den chtěla bych se zeptat nevím si rady… svého manžela miluji, máme tři děti…. ale bohužel se nám vytrácí náš partnerský život… Spíme spolu tak dvakrát do měsíce a to je pro mě hodně málo-jelikož jsem dosti temperamentní a sex je pro mě ve vztahu dost důležitý-manžel se neustále vymlouvá, že je hodně unavený z práce a do toho že máme pořád za zadkem děti atd. Já si pak připadnu, že se mu nelíbím a že ho nepřitahuji, jelikož z něj necítím tzv.mužskou nadrženost a chtíč….pak, když dojde na sex, tak to trvá pár minut a je zase po všem… přitom si myslím že jsem hodně atraktivní a hezká žena, ostatní muži na mě můžou oči nechat, nechci, aby to bylo nějak povýšené, ale tomuhle nerozumím, že zrovna můj muž jemá na mne chuť… a tak nevím, zda je to opravdu únavou nebo dětmi, jak říká, ale vím, že takhle dalších 20let žít nechci a hodně mě to trápí… jelikož jsem v nejlepším věku, vlastně mi je 33 let a potřebuji cítit touhu, lásku a být lovená mužem…. Pokud sama nezačnu něco dělat, kolikrát je to třeba i měsíc, co spolu nespíme… Můžete mi nějak poradit, prosím?? Děkuji, pěkný den.

Lenka

Petra Jarošová odpovídá:

Ani si neumíte představit, jak častý problém v partnerských vztazích je ten, který jste právě popsala. Dokonce jej řeší ženy mnohem mladší, než jste vy.

Z historického pohledu je sporné, zda je lidské plemeno a zejména muži přirozeně monogamní. Podívejme se na procenta nevěr u obou pohlaví a to je jich určitě spousta nepřiznaných. U žen, když mají děti, je přirozený tlak na jejich zabezpečení, takže kromě vlastních zájmů preferují také zájem dětí, proto usilují o zachování vztahu s jejich otcem. Muži však daleko víc cítí přirozenou potřebu šířit svůj genetický fond. Navíc se dnes dožíváme několikrát vyššího věku, než ještě v relativně nedávné historii, takže ani muži toho nemohli dříve tolik stihnout, protože zemřeli v boji nebo na nějakou nemoc. Dnes žijeme dlouho, ale civilizační, církevní a společenské tlaky na monogamní vztahy se ještě určitě nemohly promítnout do přirozeného chování našich těla a toho, jak fungují naše hormony.

Dnešní civilizovaní muži jsou často čestní, snaží se ochránit své manželky a děti, nebo si jednoduše uvědomují ekonomickou nevýhodnost finančně pečovat o víc partnerek a dětí. Ale hormony reagují stále stejně, to znamená, že pokud je spíše „rozsévač“, z důvodu lásky ke své ženě a dětem tuto potřebu potlačí, ale nedokáže v sobě vzbudit sexuální touhu, i když by si to i přál. Navíc jsou dnes pod obrovským tlakem pracovním. Vlivem rychlého sdílení informací dnes většina lidí nemá možnost si opravdu odpočinout a vinou mobilních telefonů prakticky není úniku před permanentními starostmi, zatímco v ještě nedávné době člověk odešel z práce a nikdo neměl šanci se mu dovolat. Dnes se běžně předpokládá, že bude reagovat na emaily či sms i mimo pracovní dobu a samozřejmostí je, že jsme stále na telefonu.

Žena má jiný pracovní cyklus, než muž. Ona má 24-hodinový, takže příliš nerozlišuje, kdy je volno a kdy práce, protože děti to také nerozlišují, proto žena vlastě stále pracuje. Muži mají 12-hodinový cyklus: historicky to bylo tak, že byla doba boje a poté doba odpočinku. Když se bojovalo, museli se zcela soustředit na lov, boj, aby přežili oni i rod, kmen, místo, které chránili. A potom byla doba odpočinku, kdy se mohli věnovat zábavě, partnerce nebo dětem. Protože rozvoj komunikačních technologií toto rozdělení prakticky smazal, jsou vlastně pořád v boji a na sex nemají myšlenky. Také si můžete všimnout, že takové problémy mají hlavně partnerství, kde muži mají vekou odpovědnost, která přesahuje běžnou pracovní dobu. Tam, kde se pracuje od šesti do dvou, každý den stejně, takové problémy většinou nejsou.

Váš muž vás miluje a je současně obětí dnešní doby. Extrémní tlak na výkon, velká konkurence, potřeba zabezpečit rodinu, po psychické stránce žádný odpočinek od práce…. 

Měla byste vědět, že to není o vaší atraktivitě pro něj, on vás stále vidí jako krásnou, ale jeho vyčerpané tělo není schopno vyprodukovat dostatek hormonů, aby cítil sexuální potřeby. Hlavně se chce vyspat, aby byl druhý den zase připraven pro boj, protože nechce selhat ve schopnosti vás a děti chránit ekonomicky, ani před sebou, ani před vámi.

Možná by pomohlo zkusit ovlivnit jeho jídelníček, aby jedl zdravě a nepřetěžoval zbytečně svůj organismus. Zvážit, jestli práce, kterou dělá, je i práce, která jej opravdu uspokojuje. Možná by uvítal změnu, méně tlaku, víc času, jen si to sám neuvědomuje. A s větší psychickou pohodou by se mohl vyčerpaný organismus znovu nakopnout. Toto je něco, čím bych začala; hledat společné řešení. Tlak na jeho sexuální výkonnost, aniž by se změnily vnější podmínky a stres, nepomůže, a bude jej ještě víc stresovat. Řekněte si společně, jak si představujete váš život v budoucnu, kde a jak chcete žít, možná byste mohli být na klidnějším místě a mít víc času jeden pro druhého, i když za míň peněz.

Pokud takové řešení není možné, dalším je najít si milence. Když budete vědět, že takové řešení je ochranou vašeho manželského štěstí, že si pouze doplníte potřeby, které není možné získat od manžela, není na tom nic špatného. Jen musíte vědět, že manžel je číslo jedna, otec vašich dětí, partner pro život a milenec je dárek pro občasné potěšení. Je zbytečné, abyste trpěla. Rozdíl v sexuálních potřebách je dlouhodobě velkým problémem pro partnerství a vždy zdrojem frustrace pro oba. Nejde se silou vůle donutit cítit vzrušení, ale nejde ani potlačit potřebu sexu. S těmito potřebami se rodíme a ovlivnit je lze jen částečně – životosprávou, životním stylem, ale mnoho je jednoduše dáno geneticky. Nevěřte na morálku, jak ji hlásají závistiví lidé okolo vás. Důvěřujte tomu, co říká vaše srdce. Pokud sama pro sebe budete mít svědomí klidné, budete vědět, že děláte to nejlepší pro sebe i svou rodinu, bude cokoli uděláte morální. Žádné obecné pravidlo morálky neexistuje. Největší morálka je to, že jste upřímná sama k sobě a podle toho jednáte.

Jednoduché řešení vaší situace neexistuje. Hlavně ale nepřipusťte pocit, že nejste dost dobrá pro vašeho muže. Má vás rád, jenom je prostě utahaný. Užívejte si přízeň a obdiv mužů okolo sebe, užívejte si svou krásu, je to úplně v pořádku. Ptejte se, co cítí vaše srdce a podle toho jednejte. To je největší odvaha. Většina lidí ji nemá, dělají, co se od nich čeká. Dovolte si být svá a pomůžete všem ženám, které řeší stejný problém.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“