Skvělého manžela nemiluji

Skvělého manžela nemiluji
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,
prosím potřebuju poradit. Jsem už dlouho vdaná, máme 3 děti, velký byt, dobrou práci. Mám skvělého manžela, stará se o nás, je hodný, výborný otec, máme spoustu plánů do budoucnosti, ale já už ho nemiluju. Tenhle pocit mám několik let, ale snažím se ho potlačovat, protože k tomu v podstatě nemám důvod. Nemám nikoho jiného, nechci ze vztahu odcházet, ale jeho doteky jsou mi protivné, o sexu ani nemluvím. Manžel už to samozřejmě cítí, jenže nedokážu jemu ani sobě vysvětlit, co je špatně. Vyprchalo to za ty roky?
Nevím, co s tím…
Děkuju,

Jaroslava

Petra Jarošová odpovídá:

Jaroslavo, chápu, jaké to je, cítit se jako mezi dvěma mlýnskými kameny: buď sama sebe znásilňujete kvůli rodině, nebo byste odešla a nechala to celé rozbité a nepochopené, zejména když zvenčí není viditelný žádný důvod a manžel by nejspíš zůstal zraněn, bez schopnosti pochopit, kde udělal chybu. Protože žádnou neudělal, ale ani vy.

Popíšu vám, alespoň schematicky, základní druhy partnerství mezi mužem a ženou, i když samozřejmě mezi nimi je ještě spousta podkategorií. Možná vám to aspoň trochu pomůže pochopit, co se vám to vlastně děje. Nezbude mi, a předem se omlouvám čtenářkám, kterým tento pohled není blízký, než si vypomoci i kontinuitou minulých životů.

Když se do někoho zamilujeme a on do nás, není to žádná náhoda: naše mysl rozpoznává partnera z minulosti, i když jsme měli jiná těla a nevzpomínáme si na tyto životy; i tak cítíme silnou přitažlivost, která nás vcucne do vztahu, který je vlastně navázáním na vztahy minulé. A minulost se promítá do přítomných okamžiků. Ze všeho, co jsme se společně naučili a zvládli, těžíme ve formě harmonie, kterou zažíváme. Co jsme nezvládli, nepochopili, nenaučili se, kvůli čemu jsme se i dříve hádali a rozcházeli, je zase postupně na stole a stává se důvodem hádek a rozbrojů. Hodně zjednodušeně můžeme říct, že nás k sobě přitahuje buď pozitivní, nebo negativní karma.

  1. Pozitivní karma znamená, že jsme spolu prožili mnoho dobrého a obtížné situace jsme zvládli, potom se neobjevují ani v tomto partnerství a my zažíváme harmonický vztah. To, co nás hlavně k partnerovi přitahuje, je takzvané pozitivní zrcadlení: fascinuje nás a obdivujeme jej proto, že nám ukazuje naše vlastní kvality, které jsme ale zatím nedokázali rozvinout. Ty nás k němu přitahují a tím, jak se mu otevíráme, zjišťujeme, že se jim učíme díky jeho příkladu, že se postupně objevují v nás. Pokud byla hlavním, byť nevědomým důvodem pro vztah, potřeba naučit se něčemu, co partner umí, a my jsme se tomu již naučili, může se stát, že pro nás najednou ztratí přitažlivost. Protože podvědomě bylo naším cílem něco se od něj naučit. Jakmile je úkol splněn, přitažlivé síly povolí a my to můžeme zažívat tak, že už, navzdory vší vděčnosti za vše dobré, nemáme žádnou potřebu pokračovat ve vztahu a naopak jeho prodlužování se stává mučivým. Nejhorší je, když se lekci naučil jen jeden z partnerů, zatímco druhý zůstal pozadu, takže jeden už by odešel, zatímco druhý se stále cítí partnerem přitahován.
  2. Negativní karma ve vztahu znamená, že nás k sobě pojí hlavně bolestné či násilné vzpomínky z minulosti. Například domácí násilí, ponižování, lhaní. I tak je vytvořen silný svazek, který je ze začátku vztahu prožíván jako velmi fascinující. Až na to, že vztah se postupně stává peklem. Partneři postupně najedou na stejná schémata vzájemného ubližování, jako to bylo v jejich předchozích vztazích, i když si toho nejsou vědomi. Často se vymění pozice oběti a násilníka, která se může mezi nimi pravidelně v průběhu životů střídat. Účelem takového partnerství je rozpoznat vše nezvládnuté, co mi partner zrcadlí, tedy to negativní zrcadlení a namísto obviňování začít pracovat na svých vlastních nenaučených úlohách a vyléčit stará zranění, která mě jinak do nekonečna budou vrhat do neuspokojivých vztahů. Dá se říct, že cíle bude dosaženo, jakmile oba partneři pochopí, že zde není ani oběť, ani násilník, ale že oba vlastně trpí stejným problémem, který si vzájemně s partnerem ukazují. Že vše, co mi na partnerovi vadí, je to, co jsem si ještě nedokázala přiznat sama v sobě. Je-li cíle dosaženo, vztah se buď překlopí do vztahu číslo jedna, nebo se úplně rozpustí a dál už není důvod, aby se partneři v budoucnu potkávali, protože už si vše negativní mezi sebou vyřešili a právě to bylo důvodem, že jejich vztah nebylo možné rozpustit.
  3. A teď se dostávám ke vztahu snů, který je ale jen pro velmi pokročilé a v podstatě to znamená, že již úspěšně zvládli oba předchozí typy. Lidé jsou k sobě přitahování na základě společných altruistických přání, pro která v minulosti spolu pracovali. Měli a plnili cíle, které zcela přesahovaly jejich osobní potřeby a zranění, protože ty už jsou uspokojeny a zranění vyléčena. Takový partner už nám nezrcadlí nic osobního, ani pozitivní kvality, které v sobě zatím nevidíme, ani ty negativní. Partneři se navzájem fascinují proto, že spojením jejich vlastností, vzájemným otevřením se jednoho druhému a hlubokou láskou vznikne energie, která umožní, aby se začaly dít věci ku prospěchu, který je přesahuje, ku prospěchu jiných lidí, zvířat, společností… Takové partnerství už nemá v sobě žádné soupeření, panuje v něm hluboká důvěra a neutuchající radost z možnosti dělat společně něco dobrého. Takové partnerství obvykle jen tak nekončí; může se tak stát jen v případě, že se objeví úkol, pro který je nutná jiná kombinace partnerů, kteří jej vykonávají. Jenže tady už není žádné zranění, protože cílem spojení není osobní uspokojení či potřeba bezpečí, potřeba cítit se milován, ale nutkavá aktivita pro dobro druhých. Mezi takovými bývalými partnery zůstává hluboké pouto lásky a vděčnosti, ale nemají problém vytvářet různé páry podle aktuálních potřeb.

Osobně si myslím, že vy s manžele jste právě tím prvním modelem: vy už jste se vše naučila a vlastně byste potřebovala jít dál, váš manžel ještě ne a proto vůbec nerozumí tomu, co se s vámi děje, zejména, když on funguje jako manžel i otec velmi dobře a odpovědně. Obávám se, že ten proces nejde zvrátit, vy podvědomě už cítíte, že  vztah na úrovni partnerství skončil a uvědomujete si, že už vlastně znásilňujete sama sebe. Neobviňujte se, takové věci se dějí, jen je velmi těžké vykročit směrem, kam nás intuice začne táhnout, protože je tu spousta překážek ve formě konceptů o tom, jak se má žena v určitých situacích chovat a většina lidí nemá žádné pochopení pro niterné prožitky, které jsou najednou v rozporu s běžně uznávanými pravidly. Vykročit na cestu, kdy člověk hledá odvahu upřednostnit volání své intuice před zaběhanými pravidly, je jedním z nejtěžších rozhodnutí. Ať se rozhodnete jakkoli, přeji vám hodně síly!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“