Strach o partnera

Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
mám přítele a jsem s ním velmi šťastná. Trápí mě ale to, že když někam odjede, nebo se pár hodin neozývá, dostanu strašný strach, jestli se mu něco nestalo. V hlavě si představuji všechny možné tragédie a s hrůzou si představuji život bez něj a většinou propadnu naprosté depresi, ze které mě vytrhne až jeho návrat.
Děkuji za Vaši odpověď.

Monika

Petra Jarošová odpovídá:

Mnohé ženy mají pocit, že obavy jsou určitá pojistka toho, že se nic zlého nestane. A také že dělat si starosti o naše blízké je výrazem naší lásky k nim. Že kdo si nedělá starosti, nemiluje. Ale ono to tak nefunguje. Pokud se váš přítel chová rozumně, tedy například jezdí bezpečně, v exotických zemích je očkován, má zdravotní či cestovní pojištění a podobně, více se již na této úrovni udělat nedá. V tom případě je pak zcela na místě si říci, že vše potřebné bylo vykonáno a vše pustit z hlavy. Neexistuje žádná statistika, že by se toho méně dělo těm, o něž si někdo starosti dělal než těm, o které se nikdo nebál. To znamená, že vaše obavy nemohou vašemu partnerovi nijak pomoci. Je také úplně jisté, že ani vám nedělají dobře. Cestou z vašich obav není, že by váš přítel přestal cestovat, protože pak by si vaše starostlivá mysl našla jiný objekt obav o něj a hlavně mezi  vlastnosti našeho světa nepatří jistota, že se nestane nic, co by nás netěšilo či zranilo. Můžeme ale nalézt jistotu v tom, že žádná jistota není a že s tím nelze nic udělat. A důvěřovat tomu, že jako jsme si poradili se vším, co bylo, poradíme si i s tím, co přijde. Utápět se v obavách, co by se mohlo stát, je ztráta vašeho drahocenného času. Protože jste si už ale vytvořila návyk se bát a dokonce si představovat vše, co by se mohlo stát, bude vás stát trochu úsilí se jej zbavit. Za vaším strachem je určitá myšlenka, například „Zůstanu sama a nezvládnu to.“ Místo této myšlenky vložte nějakou užitečnou, třeba „Vždycky jsem si se vším poradila“, za kterou již nebude tak silná emoce strachu. A teď už zbývá jen trénovat a obavným myšlenkám nedat žádný prostor. Vás strach se bude postupně zmenšovat, vy sama se můžete rozhodnout, že to není nic praktického a proto si jej nemusíte nechávat. Máte na to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“