Svého manžela nemiluji, ale bojím se, že vydělat peníze sama nezvládnu

Partnerská poradna on-line

Jsme spolu několik let, děti nemáme. Můj muž je čestný člověk, má mě rád a považuje za samozřejmé, že ekonomické zabezpečení je na jeho bedrech. Současně očekává, že když se vrátí z práce, budu tam pro něj. Také pracuji, ale moje pracovní pozice je nejistá a můj výdělek se s jeho nedá srovnávat. Mám ho ráda, ale uvědomuji si, že hlavním důvodem, proč s ním jsem, je ekonomická jistota, kterou mi poskytuje. Stejně jsem si jistá, že by zabezpečil naše děti v budoucnu. Cítím se, jako bych zaprodávala ženu v sobě a současně nemám odvahu odejít, protože sama vydělat peníze nezvládnu.

Blanka

Petra Jarošová odpovídá:

Ekonomická svoboda žen je poměrně nová historická situace a pro miliardy z nich stále naprosté sci-fi. Není proto divu, že létáme nahoru – dolů. Na jedné straně feminizmus utržený ze řetězu a mraky citově neupokojených vrcholných manažerek, co mají peněz jako želez, a skutečně naplňující citový život v nedohlednu. Na druhé ženy bohatých mužů, koupených za ekonomickou bezstarostnost do zlaté klece plné vnitřní samoty, pocitu zaprodanosti a ztráty identity, pracně zahlazované nákupy a reprezentativním zevnějškem.

Po tisíciletí zažívaly ženy mnoho útlaku ze strany mužů, valnou oporu nenašly ani ve většině náboženství, kde je žena také méněcenná. Ženská práce byla či někde stále je společensky nepřijatelná, hodnota ženské práce je nižší a ani v Evropě není tak dávno doba, kdy zůstat bez manžela znamenalo pro ženu ekonomickou katastrofu. Stále je spousta zemí, kde dobře se vdát je hlavní smysl života ženy, a nemusíme jezdit až tak daleko.

To, co jsme jako ženy po většinu historie lidstva zažívaly, je hluboko v nás. Současně pracují programy přežití rodu, které velí vyhledat samce, který má dostatek zdrojů k uživení rodiny. A protože současná situace je tak nová a tak vzácná, teprve se učíme v nových podmínkách fungovat.

Potlačování ženských práv způsobilo hluboké citové blokády, které se mohou projevit i jako nejistota, zda je možné zvládnout život podle svého, zda je možné neprodávat ženu v sobě jen kvůli ekonomickému zabezpečení.

Začněte pomalu, naslouchejte té ženě, která se ve vás probouzí a která touží po svobodě. Dnešní doba je nejlepší možná pro tuto cestu za vnitřní svobodou, kdy si můžete vybrat život, jaký chcete, i se všemi riziky. Začněte svou prací, zjistěte, co vám brání vydělávat víc. Můžete to změnit tam, kde jste, nebo je třeba zkusit něco jiného? Připomeňte si svoje sny, jaké byly? Můžete z nich udělat svou práci, která vás bude těšit a současně vám přinese potřebnou svobodu? Vydejte se na cestu a ona vás povede. Dejte si čas a současně umožněte zrod té nové ženy ve vás, která se právě probouzí.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“