Toužím mít přítele a současně se bojím

Toužím mít přítele a současně se bojím
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, za život jsem měla jen jeden vztah, který trval 2,5 roku a byl spíše sourozenecký.
Od svých 14ti let mám spíše platonické lásky, jen si v mysli představuji, jaké by to bylo s tím či oním. Nejhorší je, že to trvá do mých třiceti let. Moc bych si přála mít přítele, ale zatím ho mám jen ve svých představách. Když už nějaký muž, který se mi také líbí, ke mně projevuje sympatie, tak se toho zaleknu a snažím se mu vyhnout.
Přitom bych si vztah moc přála.
Děkuji za radu.

Markéta

Petra Jarošová odpovídá:

Markéto, umím si představit, že čím déle tato situace trvá, tím máte odvahu vzniklou bariéru překonat.

Určitě je to možné, stále jste mladá a nikdy není pozdě na lásku…, jen potřebujeme zjistit, čeho se vlastně bojíte.

Z vašeho dopisu je ale znát jen málo, mohu vás tedy pouze nasměrovat, kam se vydat. Ve skutečnosti totiž víte, z čeho máte strach. Bude to nejspíš v některé z následujících oblastí, na kterých byste měla začít pracovat s podporou nějakého profesionála:

  • Může to být oblast tělesná, tedy překážkou by mohl být váš vztah k vlastnímu tělu. Pozorujte svou mysl při větách: „Jsem krásná a líbím se mužům“, nebo „Mé tělo je přitažlivé, ráda se dotýkám sama sebe“… Pokud se při nich necítíte dobře, mohl by to být jeden z důvodů; nevěříte, že jste dost pohledná a bojíte se zranění v této oblasti. Možná vám někdo řekl, že nejste hezká, že vám to nesluší a ve vás kvůli tomu vznikly pochybnosti…
  • Může to být oblast sexuality. Jak se cítíte při větách: „Sex je nádherným způsobem komunikace mezi mužem a ženou“ nebo „Milování je logickým vyústěním lásky dvou lidí“, či „Moje tělo je schopno přinést mnoho blaženosti mému partnerovi“… Možná jste někdy zaslechla, že mužům jde jen o to jedno, že vás jen využijí, nebo něco podobného, co se usídlilo ve vašem podvědomí a teď vás odhání od vlastního štěstí.
  • Může to být oblast vztahů. Možná nefungoval vztah vašich rodičů a vy jste zažívala těžké situace při jejich hádkách. Nebo jste přišla o někoho blízkého a vaše mysl se bojí další bolesti. I tady prověřte, zda není nějaká taková překážka, kdy strach ze ztráty je tak silný, že raději ani nic nezačínáte.
  • V rodině jste měli mnišku nebo jeptišku, může to být i docela dávno, ale vás stále ovlivňuje toto mentální dědictví.
  • Možná je to něco úplně jiného. Na vašem místě už bych se přestala trápit a začala pracovat na odstranění blokád, ať už jsou jakékoli.

Určitě si zasloužíte být šťastná. Člověk může prožít smysluplný život i bez partnera a nijak vám to neubere na hodnotě. Pokud ale toužíte po lásce, běžte za ní. Všechno jde spravit, i stará zranění, jichž  si zatím nejste úplně vědoma. Už nečekejte a vyhledejte terapeuta, který vám pomůže. Žádná terapie nezajistí, že se objeví ten, po kom toužíte. Ale může odstranit překážky, které vám zatím brání prožít úplný, bohatý vztah. Vydejte se na cestu za svým srdcem a nikdy nebudete litovat. Poznáte samu sebe a svou vnitřní krásu. Díky tomu se toto nové prožívání zobrazí vně jako partner, který vás bude milovat a vy jeho. A už zde nebudou žádné překážky. Moc vám to přeji!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“