Trápí mě žárlivost

Trápí mě žárlivost
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

už jednou jsem se na vás obrátila o radu a chci poděkovat za odpověď, myslím si , že jste to vystihla správně. Jen i s odstupem pár měsíců stále bojuji vlastně sama se sebou. Hodně jsem si toho na vašich stránkách přečetla a hodně moc věcí souhlasí, co všem radíte. Já vlastně už asi dokážu pojmenovat to, co se ve mě děje – je to žárlivost na mého manžela. Můj dotaz, se kterým jsem se na vás obrátila, byla sms v tel. mého muže s jinou ženou (nic erotického v ní nebylo, ale nějak mi to podlomilo nohy). Vlastně za celou dobu jsem ani nic jiného u něj nenašla. Byli jsme i v poradně, jsme sice oba dva tvrdé hlavy, ale ani jednomu se nám nechce zničit manželství po 23 letech. Vím, že bych se měla nad tím povznést, ale tím, že spolu i pracujeme, je to někdy hodně těžké a já se bojím a vlastně to i ve vašich odpovědích píšete, že si to nechci pokazit vlastně já sama a odehnat ho od sebe tím svým chováním k němu. Vlastně jsem se přistihla, že v každé ženě hledám hned sokyni a v hlavě se mi hned přehrávají černé scénáře. Potřebovala bych od vás radu, jak na sobě zapracovat, než si pokazím vše ve svém životě a on ode mě odejde. Manžel má také chyby, to neříkám, je trošku sobec, ale když čtu některé příběhy na vašich stránkách, tak to je nic proti jiným příběhům.
Díky

Pavlína

Petra Jarošová odpovídá:

Pavlíno, žárlivost je těžký soupeř a není jen tak si s ní poradit. Ale je to možné a když se rozhodnete na sobě zapracovat, není důvod, aby se vám to nepovedlo.

Žárlivost znamená málo dobrých dojmů v mysli, jinými slovy: nemáte se dost ráda. A tady je váš první úkol; potřebujete zjistit, čeho se to týká. Vašeho vzhledu, váhy? Schopností? Jak se cítíte jako žena, milenka, partnerka, kolegyně v práci? Je důležité, abyste byla k sobě upřímná a zjistila, ve kterých kategoriích se necítíte dost dobrá. A až je najdete, je důležitý další krok: zjistit, jestli je váš pohled objektivní nebo ne.

Dám vám příklad: když byste se cítila moc tlustá oproti jiným ženám, což zažívá hodně žen, porovnejte svou váhu s váhou, kterou jste měla, když jste si brala partnera. Je pravděpodobné, že když si vás vzal, nejspíš jste se mu líbila. Jestli je vaše váha stejná jako tenkrát, váš problém je v hlavě a tak je s ním třeba pracovat. Jestli jste přibrala, není divu, že se sebou nejste spokojená a výmluva na věk neobstojí. V tom případě je třeba zapracovat na životním stylu a změnit jej tak, abyste se sama se sebou zase cítila dobře.

Cítíte-li se ohrožena mladšími kolegyněmi, je to boj, který nelze vyhrát jinak, než že si uvědomíte, že oproti nim možná nemáte tak mladou kůži, ale máte spoustu zkušeností a společných prožitků s manželem, které nejde vymazat. A stárnutí je jedna ze spravedlivých věcí, protože čeká všechny. Nebojujte, ale přijměte vše, co s sebou věk přináší a začněte to mít ráda. Moudrá žena obohacuje druhé svými zkušenostmi a nabytým soucitem a to jsou vlastnosti, které mládí nemá k dispozici, na rozdíl od vás. Samozřejmě, že můžete využít všechny omlazovací nástroje, které naše doba přináší. Je ale rozdíl, jestli bojujete s věkem, nebo jestli si užíváte, že svým udržovaným tělem můžete přinést víc radosti partnerovi. Motivací k tomu, co děláte, by vždy měla být radost a inspirace, nikoli odpor; výsledek odporu je prostě vždycky odporný, ať děláte, co děláte. Když to děláte s láskou, dostanete lásku. Prosté a funkční.

A také prověřte, jaká jste partnerka. Dobrá žena opravdu láskyplně pečuje o svého muže a dělá jí to radost. Raduje se z jeho pracovních úspěchů a také mu umožňuje, aby se doma cítil v bezpečí. Co to znamená? Ženy historicky nejlépe relaxují v kolektivu při vzájemné komunikaci. Muž nejlépe relaxuje v samotě. Když přijde domů z práce, nutně potřebuje čas, kdy si může někam zalézt a nikdo po něm nic nechce a ještě se to považuje za samozřejmé. Potom se cítí v bezpečí, může odložit „zbroj“, kterou měl na sobě v práci a je otevřen strávit čas se ženou a dětmi. Bez odpočinku po práci bude nevrlý, bude mít tendence vracet se pozdě, utíkat do garáže nebo za kamarády. Nebo nebude chlap a bude problém na sexuální úrovni; bude vyhledávat náhradní uspokojení, kde nebude muset investovat energii do partnerky, třeba na internetu, nebo ho sex nebude bavit vůbec. Ženy se rozhodly chodit do práce, ať už proto, že chtějí mít víc peněz, nebo víc uspokojení. Je to v pořádku, ale pokud kvůli tomu nutí muže, aby byli ženami a nerespektují jejich potřeby, spokojený nakonec nebude nikdo. Historicky ženy trávily daleko víc času s jinými ženami, pomáhaly si s dětmi a potřebu komunikace si kompenzovaly mezi sebou. Nyní jsou samy doma s dětmi a zažívají frustraci z odloučení, kterou potom přenášejí na ubohé muže, když přijdou z práce. Nebo jdou do práce a mají pocit nespravedlnosti, když jim muž nechce pomáhat s nádobím. Krize manželství a vztahů, které nyní čelíme, má mnoho společného s neschopností respektovat historické zkušenosti. Je úplně v pořádku, když se žena rozhodne fungovat jako muž, ale pak je trochu nefér, když jeho nutí, aby přejal ženské úkoly. Rozepsala jsem se trochu víc, ale cílem bylo ukázat trochu hlubší podstatu, abyste si sama mohla uvědomit, jak vůči manželovo doma fungujete. Když on bude doma šťastný, poznáte to a rázem naroste vaše sebevědomí jako ženy, která doma vytváří láskyplné, útulné prostředí a udržuje rituály, které jsou všem členům rodiny příjemné a těší se na ně. Krásné společné chvíle jsou přesně tím, co chrání váš partnerský vztah, nikoli scény a podezírání. V zásadě stačí, když budete myslet na to, co učiní vašeho muže šťastným a dle svých nejlepších možností to budete dělat. A je to.

A pak je tady poslední věc. Vaše podezírání a zkoumání je naprosto pod úroveň a pro léčbu žárlivosti je zásadní, abyste od tohoto okamžiku zcela upustila od jakékoli činnosti související se čtením manželovy korespondence, prohlížení jeho kapes či sledování, co asi dělá ve volném čase. Když to budete dělat, nikdy žárlivost nevyléčíte. Když mu nedůvěřujete, nevěříte ani sama sobě. Zapracujte na svém sebevědomí a navždy opusťte tyto techniky, které nejsou k ničemu dobré a zbytečně ničí vás i váš vztah. Ze začátku bude tato změna zdrojem úzkosti, budete prožívat takový absťák. Po nějakém čase ale zjistíte, že je to stále snazší a přijde čas, kdy už si nebudete umět představit, že byste sama sebe ponížila tímto chováním slabochů.

Cesta ze žárlivosti nejde oddělit od práce na sobě, nejen na úrovni mysli, ale i na úrovni chování a řeči. Budete se učit noblese, která bude víc a víc znakem vaší sebeúcty. Nedá se zabránit tomu, že jak si budete víc vážit sama sebe, všimnou si toho i druzí lidé. I vašemu manželovi bude jasné, že o vás musí pečovat, protože jinak by to rád dělal někdo jiný. Je to práce na měsíce a roky, ale určitě se vyplatí. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“