Už zase budu na Vánoce sama

Už zase budu na Vánoce sama
Partnerská poradna on-line

Blíží se konec dalšího roku a já jsem stále sama. Vánoce jsou pro mě zdrojem stresu, protože si vždy představuji, jak druzí tráví tento čas se svými partnery a já mám zas jen možnost jet k rodičům a předstírat, že se máme rádi a že je nám spolu dobře. Nejspíš se to nepovede a táta s mámou se zase budou hádat. Už nechci být sama. Proč právě já?

Lenka

Petra Jarošová odpovídá:

Vánoční svátky a konec roku jsou spojeny s očekáváním většiny z nás, že by měly být krásné, romantické a že bychom měly mít po boku někoho milovaného. Nemyslíme však milované rodiče, ani milované děti, ale partnera.

Lenko, vaše potřeba mít někoho po svém boku je pochopitelná. A určitě si zasloužíte být šťastná. Současně je tady ale spousta vnějších vlivů, které nasedají na již existující vaši úzkost ze samoty a posilují ji. Jejich vinou, zejména, když jim nasloucháte, potom trpíte ještě víc. A zbytečně si tak oddalujete příležitost skutečně s někým být.

Historicky zde byl vždy velmi silný tlak na ženu, jaká by měla být. Žijeme ve vzácné době, kdy práva žen a mužů jsou alespoň dle zákona rovnocenná. Předsudky však často přetrvávají a na citlivější ženy mají ničivý vliv. Jedná se o stále ještě přetrvávající názor, že se ženou, která je single, je něco špatně. Má skrytou fyzickou vadu, je frigidní, možná lesba, nebo prostě málo přitažlivá. Pro církev je žena nezadaná, ještě k tomu hledající partnera, dokonce snad svolná k sexuálním kontaktům s muži před svatbou, zcela nepřijatelná a hříšná. Ekonomická nutnost být s mužem je v vaší zemi v současné době asi nejnižší, co kdy byla, ale i tak je pro osamělou ženu, v horším případě samoživitelku, život výrazně těžší, než když by byla v páru. A k tomu všemu, co už tak vytváří trvalý tlak na všechny nezadané ženy po celý rok, se ještě přidají Vánoce a pocit, že to je přesně ten čas, kdy by žena neměla být sama. Je to ale jen datum, o němž se shodou okolností lidé v křesťanské části světa dohodli, že budou šťastní. Je to prostě diktát, kdy se nám říká, co máme v tom čase cítit. Nedejte se.

Co ale stojí za to udělat, je odstranit všechny překážky, abyste, pokud možno už během příštích svátků, sama nebyla. Píšete, že rodiče se hádají. Jejich hádky mohly mít na vás, když jste byla malá holčička, ničivý vliv. Nejspíš jste si vytvořila spoustu obranných mechanismů v mysli, abyste nějak přežila a nezbláznila se. Možná máte na povrchu ochrannou slupku, díky níž na ostatní působíte jako drsňačka, která se s ničím nepáře a s každým je hned hotová. Pod ní ale toužíte po lásce a něze. Současně se ostýcháte svůj cit projevit, protože máte obavu, že tím odložíte svůj obranný štít a stanete se zranitelnou. Přiznat, že se vám někdo líbí, byste nedokázala ani na mučidlech. Protože jste to od svých rodičů nejspíš nikdy neslyšela. Pro samé hádky neměli na něco takového vůbec pomyšlení.

Také asi máte problém identifikovat se s tím ženským v sobě. Dále je obtížné vědět, jak by měl vypadat váš partner, protože otec jako archetyp pro partnera zcela selhal. Nejspíš vás trápilo nebo trápí akné, které jen převádí všechna nevyřešení traumata na vnější úroveň a vaši beznaděj jen posiluje.

Nemarněte svůj život smutkem a pusťte se do práce. Všechny následky minulých traumat a zranění jdou odstranit. Cokoli se do mysli v minulosti vlivem určitých okolností dostalo, jde zase pomocí jiných dostat ven a zbavit se zbytečného trápení. Jinak vám hrozí, že budete stejně nešťastná, jako vaši rodiče. Jak na to?

  1. Bude to trvat nějaký čas, ale potřebujete prožít hluboký soucit s vašimi rodiči. Porozumět tomu, že se chovají, jak se cítí. Oni nejsou šťastní a proto nedokážou dát lásku ani sobě navzájem, ani nikomu druhému. Oni se spíš celý život o lásku přetahují. Nedokázali proto nasytit vaši dětskou potřebu po lásce a pocitu bezpečí. Ale nedělali to schválně. Prostě jsou takoví. Nepomůže zabývat se tím, proč zrovna vy máte takové rodiče. Nelitujte se, protože vám to nepomůže. Soucit s nimi a odpuštění vás posune dál, takže nebudete podvědomě opakovat jejich chyby a budete moci vykročit svobodně za svým šťastným partnerským vztahem. Když byste toto nevyřešila, je jen malá pravděpodobnost, že se vám podaří najít, po čem toužíte.
  2. Vzhledem k tomu, že vám v životě chyběl pozitivní příklad, jak vypadá funkční partnerský vztah, potřebujete najít pár, kde to funguje. Porozhlédněte se okolo sebe. Určitě tam někdo ve vaší blízkosti takový je. Vůbec si nepřipusťte lítostivé myšlenky, že mají něco, co vy ne. Oni jsou vaše cesta ven, protože vám ukážou to, co nedokázali udělat vaši rodiče. Když jim budete závidět, nebude to fungovat. Radujte se z toho, že je někdo takový ve vaší blízkosti, přejte mu štěstí a otevřete se příchuti, jakou okolo sebe šíří. Ona vám bude ukazovat, jak je zažíván pocit být milovaná, radovat se z toho a současně bez obav vyjadřovat svou lásku k partnerovi. Jak chutná jistota, že je normální dávat a odstávat lásku. On vám bude předobrazem vašeho budoucího partnera. Uvidíte, že se muž může chovat ke své partnerce ohleduplně a laskavě. Že ji chrání a mnoha způsoby vyjadřuje svůj vztah k ní.
  3. Vydržte a nasávejte příchuť jejich partnerství. Postupně ji začnete zažívat sama v sobě. Ve vás bude pomalu zrát a začne se projevovat specifickým způsobem, který bude odpovídat vaší přirozenosti. Nejde o to, abyste ty dva zkopírovala a nebo imitovala. Jen se otevřete tomu pocitu, který z nich máte a stejný pocit se narodí ve vás. Povede vás a pomůže vám prožít svoji vnitřní podstatu partnerky, milenky a ženy. Pomaličku začnete rozumět sama sobě a přestanete se bát vyjádřit tuto proměnu na venek.
  4. Po nějakém čase si začnete být jistá sama sebou, svými kvalitami i potřebami. Potom přijde on. Přijde určitě a vy budete vědět, že těžká doba hledání sebe sama je za vámi. A začnete se učit jiné věci, protože život nás stále staví před nové a nové výzvy. Díky tomu, co budete mít za sebou, vás to nevyleká a zase se pustíte do práce. A budete vědět, že zvítězíte. Držte se a užijte si to. Přeji vám lásku z celého srdce.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“