Úzkost z mého šéfa

Partnerská poradna on-line

Dobrý den, mám strach z šéfa v práci. Dělám vše s nejlepším vědomím a svědomím a pořád se bojím, že mě na něčem chce nachytat a chce mě vyhodit. Mluví se mnou arogantně a nepříjemně. Cítím trvalou úzkost. Nechci ale práci opustit. Děkuji

Katka 28

Petra Jarošová odpovídá:

Šéfové jsou různí a ne vždy příjemní. Pokud ale cítíte strach, úzkost, znamená to, že to má něco společného s vámi. Je pravděpodobné, že vaše potíže s autoritami se projevily již někdy dřív. Vzpomeňte si, jak se k vám chovali rodiče, když jste třeba chodila do školy, nebo plnila nějaké jejich úkoly. Pravděpodobně ve vás vzbudili pocit, že tak, jak cokoli děláte, to není dost dobré. A vy jste ztratila důvěru ve vlastní pocity, byl zde rozpor: vám to dobré připadalo, a rodičům nebo učitelům ne. A namísto toho, abyste věřila sobě, jste získala dojem, že nemůžete věřit vlastním pocitům a převzala jejich názory. Od té doby zřejmě zažíváte pocity nejistoty s každou autoritou.

Prověřte, zda jste opravdu udělala vše, co je ve vašich silách. Pokud ano, není důvod ke strachu. Ten totiž způsobí, že váš šéf začne mít dojem, že když se bojíte, musí to mít nějaký důvod, třeba ten, že jste se práci dost nevěnovala. A začne na vás tlačit, váš strach je ještě větší, on si řekne, že je to potvrzení toho, že něco skrýváte…. A je tu bludný kruh, vytvořený vaším strachem.

Může se také stát, že i když jste se snažila, práce není podle představ vašeho šéfa. A pak vám řekne, jak by to mělo být. Na tomto druhu zpětné vazby není nic osobního, není to o tom, zda vás má nebo nemá rád, jen si s vámi chce vyjasnit, co očekává. Buď to dokážete splnit, nebo ne. Ale ani tak není žádný důvod ke strachu. Kdyby došlo na úplně nejhorší variantu, tedy že na danou práci nestačíte, pak pro vás bude požehnáním odejít tam, kde se vám bude líbit a práce vám bude sedět.

Strach je náš největší nepřítel. Myšlenky, které nás ve strachu napadají, nikdy nemohou být pravdivé, jsou zkreslené našimi obavami. Vyjasněte si v sobě, co se za strachem skrývá. Jakmile uvidíte nepřítele uvnitř vlastní mysli, máte napůl vyhráno. S velkou pravděpodobností zjistíte, že to, čeho se obáváte, není tak skutečné a hrozné, jak se to jeví. Vůbec se se svým strachem nemazlete, žádný váš soucit si nezaslouží. Pryč s ním!!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“