V manželství nejsem šťastná

Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem třináct let vdaná – asi dva roky jsme s manželem chodili, než jsem otěhotněla, a vzali jsme se, ačkoli jeho první reakce tehdy byla, že se ještě necítí na rodinu připravený. Za celou dobu našeho manželství jsem nedosáhla toho, abychom měli rovnoměrně rozdělené povinnosti kolem domácnosti – má méně náročnou práci než já – také méně placenou, nikdy se však nepokusil najít si kvůli rodině lépe placené místo – a o polední pauzu i po práci raději odpočine a věnuje se svým zájmům, než aby například odvedl mladší dítě na kroužek nebo iniciativně vymýšlel pro děti nějakou aktivitu – plánování výletů i dovolených je skoro vždycky na mě. Často se hádáme, nebo spíš, snadno se při neshodě urazí a pak nekomunikuje, někdy mi dokonce nechával po bytě vzkazy. Mám pocit, že léta utíkají v nepohodě – sex si už dlouho moc neužívám, jsem na to příliš unavená a necítím od něj úctu a péči, abych měla na milování náladu. Připadám si někdy jako předmět k použití. Někdy zažijeme i pěkný den, když se jednou za čas podaří víkend bez dětí a já si odpočinu, je to zase „jako za svobodna“, ale to jsou spíš výjimky. Přesto jsem nikdy vážně neuvažovala o rozchodu, hlavně kvůli dětem, ale také ze strachu, že bych zůstala sama. Bojím se, že náš špatný vztah se ale na dětech stejně podepisuje.

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Otázky, které si kladete, si klade mnoho žen. Pocit deziluze, život protéká mezi prsty a síly něco změnit se nedostává. A tak se člověk rozhodne, že už to nějak vydrží, heslo „kvůli dětem“. Upřímně uznáváte, že se také obáváte samoty, že by to bylo ještě horší. A máte pravdu, když se obáváte, že na vaše děti má vztah, který s manželem zažíváte, velký vliv, protože jim dáváte návod, jak vypadá partnerský vztah, což ve vašem případě není úplně průšvih, ale zjevně tam chybí radost a pocit naplnění. Z celého srdce vám doporučuji to tak nenechat. Ještě jste mladá a vzdát vše už teď je příliš brzo. Váš manžel vám svou neúctou a nezájmem dává najevo, že ani vy si sama sebe dost nevážíte. Nevidíte samu sebe  jako žádoucí, jako ženu, o kterou stojí za to pečovat a činit ji šťastnou. Když se tak nevidíte, ani on vás tak nevidí a podle toho váš vztah vypadá. Před našimi partnery nic neschováme. Ale lze to změnit, jen to nebude snadné, protože jste již přivykla současnému stavu. Pokuste se najít v sobě motivaci začít na sobě pracovat, když ne kvůli sobě, alespoň kvůli dětem. Jinak je s velkou pravděpodobností odsoudíte zažívat totéž v jejich budoucích vztazích a nejspíš jim předáte i nedostatek sebevědomí a rezignovaný postoj k životu. Investujte do svého rozvoje, oslovte odborníka, který vám pomůže začít vidět sebe samu jinak a změnit vnitřní postoje, které nejspíš pocházejí z vaší vlastní rodiny a brání vám zažívat šťastný život. Nepochybuji o tom, že na to máte. Výsledkem bude buď změna na straně vašeho manžela, který vaši proměnu zaznamená a začne se přirozeně chovat jinak. Měla byste vědět, že hádkami nelze nic získat, hádají se ti slabí, když se snaží vypadat silní a v právu a nikdo jim to nevěří. Jakmile naleznete svou vnitřní sílu a oceníte vlastní kvality, celou vás prozáří a vaše okolí na to bude reagovat chutí dělat dobrovolně to, co jste si předtím musela vyhádat. Nebo se může stát, že s vaší proměnou se objeví někdo jiný. Protože už budete jinou ženou, i tento partner bude jiný, laskavý a ohleduplný, bude zrcadlit vaše nové já. Nemůžete prohrát, ať už se vylepší váš vztah s partnerem, nebo se objeví někdo jiný, bude to dobré pro všechny. Šťastná maminka je pro děti opravdové požehnání. Tato proměna nenastane za týden ani za měsíc, ale jakmile se vydáte na tuto cestu, stanete se příkladem pro všechny ženy, které to již vzdaly a budete jim oporou. Držte se!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“