V příteli se nevyznám

V příteli se nevyznám
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, seznámila jsem se s jedním chlapcem, který podle mého názoru je poměrně hodně náladový, složitý a těžko mu dokáži porozumět. Jsou dny, kdy je to hezké, ale pak jsou dny, kdy vůbec nevím, co se děje. Když jsme s přítelem osobně, tak je to ve směs všechno hezké a v pořádku, pak když se rozloučíme, tak si napíšeme a je to hezké, ale druhý den, jako bych ho vůbec neznala a nevěděla, kdo to je. Bojím se říct něco, abych mu nějak neublížila, řekla bych, že je i hodně citlivý, ale nevyznám se v něm, nevím, jestli do budoucna spolu budeme třeba chodit, ale já teď vůbec nevím, jak se k němu chovat a jak reagovat, když odjede, tak příteli nepíšu první, čekám až napíše on, když se přestaneme bavit přes den, tak mu také nepíšu a čekám, jestli se ozve on. Když to tak napíšu, tak si třeba ráno napíšeme, a pak si přes dnes vůbec nenapíšeme a napíšeme si až navečír. Chtěla bych se zeptat, zda je to normální a nebo je to náznak, že to mezi námi klapat nebude? Jinak, když jsem u něho, je pozorný, ptá se zda mi nemá něco uvařit, jestli nemám hlad, jestli něco nepotřebuji a většinou vždy jde a jde mi třeba uvařit, což tohle si na něm moc vážím, ale v ostatních věcech se nevyznám, proto se chci optat, zda to co jsem napsala je normální, nebo jestli to je náznak, že si nerozumíme? Děkuji za odpověď :)

Tereza

Petra Jarošová odpovídá:

Terezo, ono tolik nezáleží na vnějších věcech, například jak často si píšete, nebo o čem si povídáte. To hlavní a důležité pro váš eventuální budoucí vztah je to, jak se cítíte, když jste s ním, jak se cítíte, když se loučíte nebo ve dnech, kdy spolu nejste. A jak tyto situace hodnotíte. A zde se ukazují určité překážky ve vaší mysli, které by rozvoj vašeho vztahu mohly zablokovat.

Je zjevné, že si nejste příliš jistá sama sebou. Když je s vámi a svým laskavým chováním vás ubezpečuje, že je mu s vámi dobře, cítíte se v bezpečí. Když se ale rozloučíte, najednou cítíte silnou nejistotu. Vlastně vzápětí jakoby nic z toho hezkého neexistovalo, a vy nevíte, jestli napsat, nenapsat, obáváte se, že byste mohla něco pokazit a tak raději čekáte, až napíše on. A dokud spolu zase nejste, prožíváte spoustu zmatku. Jestli vás má opravdu rád a jestli vůbec ještě někdy přijde.

Pravděpodobně, ať už si to uvědomujete ze vzpomínek, nebo je to uloženo ve vašem podvědomí, jste zažila nějaké zklamání, bolest v souvislosti s podobnou situací. Nebo jste byla nějak konfrontována s riziky, když nemáte druhého přímo pod kontrolou. Mohlo by to být například spojené s odchodem někoho, na kom vám záleželo. Kdy bylo všechno v pořádku, když ta osoba byla s vámi a najednou byla pryč, z ničeho nic. Nebo jste mohla slýchat, že se druhým nedá věřit, že se nějak chovají, když jsou s vámi, a za zády se chovají úplně jinak… Zkuste si vybavit situace, kdy jste cítila podobnou nejistotu. Tam někde bude klíč k tomu, co prožíváte teď.

Ohledně vaší otázky; jsou dvě možnosti, jak to může s vaším přítelem být. Obě jsou způsobeny vaším zkresleným vnímáním uvedené situace. Jak poznám, že je zkreslené? Právě podle vašich pocitů zmatku a nejistoty. Kdyby tam tyto emoce nebyly přítomné, cítila byste se vnitřně svobodná jak s možností, že váš partner možná potřebuje hodně prostoru a proto se tolik neozývá, tak s tou, že to možná znamená, že se ještě nerozhodl, zda s vámi chce být. Nějaký druh bolestné vzpomínky totiž zabarvuje vaše prožívání současné situace, takže ji zažíváte citlivěji, právě ovlivněna nějakou starou, možná i hluboko zasutou zkušeností.

První možnost je, že váš přítel je úplně ok, je s vámi rád, a současně má spoustu aktivit, kterým se věnuje, když s vámi není, a proto nekomunikuje tak často, jak byste si přála. A vy tuto celkem běžnou situaci vyhodnocujete zkresleně vinou svých obav a nejistot, že to bude další člověk, o kterého přijdete.

Druhá možnost je, že vaše bolestné vzpomínky zajistily, že jste si přitáhla muže, který zrcadlí vaši nejistotu přesně tím, že se chová způsobem, který vás znejišťuje ještě víc. Takový muž se potom zachová přesně tak, jak se obáváte: tedy pokaždé, když budete cítit, že o něj stojíte, odejde. Důvod, proč se objevil ve vašem životě, je ten, abyste měla šanci uvidět vzorec, který by vás vždycky okradl o možnost naplněné lásky, protože abyste mohla něco změnit, musíte to nejdříve uvidět, pochopit, a potom změnit ve své mysli. Dokud si tento vzorec necháte, jste v permanentním ohrožení, že ztratíte ty, na nichž vám záleží. Protože to může znamenat, že budete potkávat jen takové muže, kteří to vlastně nemyslí vážně a kteří nemají chuť chovat se jasně a dát vám pocit, že o vás opravdu stojí. Nebo takové, kteří jsou úplně stejně nejistí, takže o samotě prožívají podobné pocity, jako vy.

Prvním krokem k vyléčení jsou vždy rodinné vztahy, píšu o tom často. Potřebujete si být jistá, že vůči rodičům cítíte pouze lásku a vděčnost nebo soucit. Pocity křivdy, hněvu nebo viny, cokoli negativního, vás budou táhnout dolů a pokud je výše uvedený vzorec v nějaké formě přítomen ve vaší rodové linii, není trvale možné jej vyléčit. Další možností mohou být nějaká zklamání ze vztahů, na nichž vám záleželo, a to klidně už třeba ze školky, první lásky… Důvěřujte tomu, že můžete všemu, co nyní zažíváte, porozumět. Postupně se vám budou vybavovat obrazy a vzpomínky, díky nimž se vše vyjasní. Pošlete co nejláskyplnější vibrace do všech vzpomínek a situací, kde jste cítila nejistotu a zmatek, abyste je v srdci zažívala jako klidné a vyléčené. Tím se postupně zbavíte zátěže, kterou si nesete.

Následkem bude, že stávající situaci uvidíte úplně jinak. Současná nejistota zmizí a vy budete vědět. Vědět znamená nemít žádné obavy, protože strach se objevuje, když nevíte. Čím dříve to dokážete udělat, tím dříve ovlivníte i vztah, který zažíváte nyní. Nebude to žádná hra ani přetvářka, prostě najednou budete jiná, jistější, sebevědomější. Užijte si to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“