Vnímám sex jako násilí

Partnerská poradna on-line

Už jsme s mým mužem několik let. Dlouhodobě vnímám náš vztah i sex s ním jako neuspokojivý, vlastně se vůbec necítím šťastná. Můj muž se se mnou často hádá a používá spoustu hrubých slov. Vůbec mu ale není divné se večer na mě vrhnout a očekává, že se s ním s chutí budu milovat. Jakoby ho vůbec nezajímalo, kdo jsem a co cítím, chce prostě sex. Přála bych si, aby se nejdřív snažil poznat, jaká jsem uvnitř a naladil se na to a teprve pak šel na věc. Cítím se zneuctěná a nepochopená. Vnímám sex jako násilí.

Dana

Petra Jarošová odpovídá:

To, že se na vás i po letech manžel vrhá, by vám leckterá žena záviděla. Znamená to, že se mu stále líbíte a přitahujete jej. Popisujete jedno z typických nedorozumění mezi ženou a mužem. Žena, která se při hádce uzavře, není schopna přijmout mužovu snahu o fyzické sblížení. Ve skutečnosti je to tak, že většina mužů není příliš vybavena k verbálním projevům a omluvit se je pro ně skoro totéž, jako při boji odložit štít; rázem se cítí bezbranní a zranitelní. Svou lítost a omluvu vyjadřují tělem a snahou o spojení se ženou, která, místo aby rozuměla mužově nabídce smíru, se cítí nepochopená a ponížená.

Zvažte, jak se ve vás objevil pocit, že tělesná láska není dost „čistá“ a že láska k vaší duši by měla mít přednost. Muži to takto neumí. Vždycky je u nich na prvním místě, jestli se jim žena líbí a až teprve potom se zajímají o to, jaká je uvnitř. Vždycky to tak bylo a nejspíš to po těch statisících let vývoje nepůjde jen tak změnit; spíš by bylo lepší to akceptovat jako fakt. Jsou tak udělaní a jsou jiní, než my ženy.

Váš manžel vás nejspíš miluje a jeho hněvivé projevy jsou výrazem zoufalství, že neví, jak na vás. Chce svou lásku vyjádřit fyzicky, vy byste nejdřív chtěla duchovno, odmítnete jej, on se cítí odmítaný a ne dost dobrý a jako následek je tady jeho hněv. HNĚV JE VŽDY VÝRAZEM SLABOSTI. Když věci nejsou tak, jak bychom chtěli a neumíme to změnit.

Citovost, emoce jsou ženské kvality. Pokud je očekáváte od svého muže, je to možné, ale nejdříve je třeba, abyste se pokusila uvidět jeho dobré vlastnosti i jeho lásku k vám, i když vyjadřovanou neobratným způsobem. Potom budete schopná zažívat jeho chování nikoli jako násilí, ale jako výraz lásky a touhu po vás. A on díky otevřenost vůči vám bude schopen své emoce vyjádřit a uspokojit vaši potřebu hlubšího splynutí.

Možná by ale nebylo špatné zkusit změnit nevyřešený vztah k vlastní sexualitě pomocí dobré sexkoučky. Po staletích podivných pravidel, morálky a tmářství, někdy také vinou studu našich rodičů a učitelů, je to oblast, kde máme spoustu zbytečných blokád. Nikdy není pozdě začít a vy máte skvělou situaci: totiž milujícího partnera.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“