Vztah s partnerkou bojkotuje její dcera

Vztah s partnerkou bojkotuje její dcera
Partnerská poradna on-line

Dobrý den paní Petro,
ač jsem ,,trochu odrostlej kluk,, zabruslil jsem – asi zvláštní náhodou – na vaše stránky. Pár týdnů si tu čtu o lidských osudech a v některých situacích se skoro i poznávám. No ale zkusil jsem Vaše rady a ono to naprosto luxusně funguje. Sice na sobě ještě asi musím hodně zapracovat, ale už vím, jakým směrem chci směřovat svůj život.
Ale k věci. S partnerkou jsme spolu osm let, první čtyři to byl takový vztah-nevztah, spíš jen na sexuální úrovni. Pak jsme spolu strávili úžasnou dovolenou a od té doby se náš vztah krásně vyvíjel. Abych upřesnil, nebydlíme spolu (zatím, ale bylo to v plánu, teď mám občas pocit, že to nedopadne), přítelkyně má dvě děti a 2+1, já bydlím v domku s postaršími rodiči, o které se tak nějak starám. Mám také dvě dospělé děti, od malička ve své péči. Se synem partnerky vycházím skvěle, ona s mými dětmi také, problém je její dospělá dcera. Dokud měla kluka, ještě to šlo, ale po rozchodu je to katastrofa. Mě ani moje děti nesnáší, sotva pozdraví a tváří se jako nejublíženější člověk na světě. Na to má asi svaté právo, ale co mě štve, že je po svém otci (znám ho) neskutečný manipulátor. Citově vydírá, pomlouvá a podobně a přítelkyně je tak trochu mezi mlýnskými kameny a sama neví. Nechci se pouštět do boje, který asi nelze vyhrát, co teď?

Honza

Petra Jarošová odpovídá:

Honzo, situace, jak ji popisujete, bude hodně záležet na vaší partnerce, ale zkusme se podívat, jestli byste pro zdárný průběh mohl něco udělat i vy.

Tady to vypadá, že vaše partnerka si nedokázala úplně vyřešit vztah s otcem jejích dětí. Myslím teď zejména na emoční úrovni. A když to člověk nedokáže, například kvůli pocitům křivdy nebo hněvu, dříve nebo později ho to dožene a začne ničit vztah nový, pokud se nějaký objevil. Přesně toto vy teď zažíváte. Vaše partnerka vidí svého muže jako manipulátora a citového vyděrače. Vy ho tak vidíte také. Jenže on je otcem té dcery, která vám nemůže přijít na jméno, protože si myslí, že musí svého otce chránit. Ať je jakýkoli, je to otec a zejména ve vztahu k dceři je ten vztah velmi citlivá věc.

Pozor, já nezpochybňuji, že ten pán je opravdu manipulátor. Jenže, jak už jste se mých článcích dočetl, vaše partnerka si jej přitáhla z určitého důvodu. On jí měl něco ukázat a ona se díky tomu vztahu měla něco naučit. To, co nám na druhém partnerovi nejvíc vadí, říká něco významného o nás samotných. Člověk, který se cítí manipulovaný, to dělá sám zase někomu jinému. Současně není dosti silný, aby se jasně manipulaci postavil a vymezil se proti ní. Kdo se umí bránit, brání se a je spokojený, protože si nenechá narušit svou integritu. Kdo se bránit neumí, protože je slabý, stěžuje si a obviňuje ze své slabosti někoho, kdo jí využil ve vlastní prospěch. Jakmile tendenci manipulovat zpracujete sám v sobě, na druhých ji sice vidíte, ale už vás neštve, protože si sám pamatujete, že jste to dělal také. A také si pamatujete, proč proč jste to dělal.

Manipulace je jednou z mnoha strategií, které jsou používány lidmi, aby dostali, co chtějí, a současně si myslí, že jinak než manipulací to dostat nemohou. V rámci lidského života najdeme manipulaci už u miminek, která pláčou tak výrazně, že to maminku donutí, aby je utišila. Tato manipulace je nutná k přežití, když má dítě hlad, ale také je za ní potřeba citového utišení a ochrany. Malé děti jsou často nemocné jen proto, že si ověřily, že během nemoci jsou na ně rodiče hodnější a více se jim věnují. I tohle je manipulace, byť často nevědomá, aspoň ze začátku. Když člověk už od malička zjistí, že manipulace funguje, využívá ji i v dospělosti. Manipulací je i to, když se chovám k druhým hezky nikoli z nadbytku, ale jen proto, aby se ke mně také chovali hezky; je to takový výměnný obchod., který bohužel nevědomky provozuje spousta lidí, kteří se považují za laskavé. Manipulace je ve skutečnosti strategie slabých a závislých, bez ohledu na to, jak jejich chování navenek vypadá. Protože manipulace je podvod, předstírání něčeho, co není. Silní lidé získávají, co chtějí, čestnými způsoby; podle toho se síla pozná. V určitém okamžiku má každý z nás šanci si uvědomit všechny manipulativní vzorce a porozumět, že přestože schopnost manipulovat druhé má spoustu výhod, je tady jedna významná nevýhoda: na hlubokých úrovních mysl ví, že vlastně podvádí a neváží si sama sebe; tím víc, čím delší dobu s ní takto zacházíme. Dlouhodobě to vede k nízkému sebevědomí, ať už se projevuje navenek jakkoli.

Rozepsala jsem se o tom tak moc, abyste měl šanci podívat se upřímně do své mysli a prověřit, jak jste na tom. Jakmile si budete jistý, že sám s touto vlastností nemáte problém (poznáte to tak, že vás nebude štvát u dcery ani bývalého manžela vaší partnerky), začnete vše prožívat novým způsobem. Díky lásce vaší partnerky k vám a její otevřenosti je velmi pravděpodobné, že příchuť vašeho nového prožívání, kdy místo naštvání na všechny manipulátory s nimi budete prožívat soucit vyrůstající z pochopení, že je to vlastně jejich nevědomé volání po lásce a pozornosti, nasaje také. Můžete jí pomoct změnit pohled na celou situaci a dodatečně si vyřešit vztah s manželem, který blokuje i chování její dcery k vám oběma i vašim dětem.

Když se vám to podaří, je velká šance, že se dcera vůči vám zrelaxuje, protože už nebude cítit odpor z vaší strany vůči ní ani vůči jejímu otci. Moc vám držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“