Začala jsem být na příteli závislá

Začala jsem být na příteli závislá
Partnerská poradna on-line

Dobrý den Peti. Je to tak měsíc, kdy jsme s přítelem procházeli velkou krizí. Na týden jsme se rozešli, pak se sešli. Důvodem bylo vyhoření, já přišla o práci, chyběly peníze, denní režim, moc času, na příteli jsem začala být závislá jak existenčně tak emočně. To vše spojené s hádkami přítel neustál. Teď nás čeká velký krok, protože mě k tomu všemu končí smlouva na byt a jelikož nemám kam jít, sestěhováváme se s přítelem. Jsme ale smutní a máme strach. On se bojí, že to nebude fungovat, já se bojím, že to bude bojkotovat. Na začátku léta jsme spolu chtěli začít žít z lásky, chtíče. Teď jsme k tom tak nějak situací donucení. Ale zároveň i přes strach se na to těším. Jenže přítel ne. On mi nechce lhát, takže mi říká vše jak to je. Vidím, že je zádumčivý a smutný. Já se zase bojím, že ho ztratím, tak na něho tlačím s city a vyznáními (když se dva mají rádi, zvládnou přece všechno). Vím, že mě má rád, ale svými pochybami mě hrozně trápí. Bolí mě, když mi říká, že neví jestli děláme správnou věc, že teď to tak prostě necítí, že neví jestli se na tento krok máme rádi dostatečně… máme spolu krásné a láskyplné chvilky, sex taktéž funguje, ale je to vše křehké, stačí malá hádka (často jsme se dříve hádali) a ta příteli překryje vše hezké a začíná vše vzdávat. Chci do toho jít naplno.

Gigi

Petra Jarošová odpovídá:

Gigi, možná teď dosáhnete svého, když vás přítel vezme k sobě, ale jak sama vidíte, lásce takový stav nepomáhá. V podstatě jste jej donutila, aby vás k sobě vzal ze soucitu a slušnosti, nikoli proto, že to tak cítí. Jasně, že by si lidé měli pomáhat. Jenže on je nyní v takové situaci nedobrovolně.

To neznamená, že váš vztah nemá šanci. Jenže dokud budete tak dramatická, ničemu to nepomůže.

Myslím, že by bylo užitečné, kdybyste se postavila na vlastní nohy. Dnes opravdu není těžké nalézt práci, nebo si najít podnájem. Toto můžete mít vyřešeno během pár týdnů a tak dát příteli šanci, aby vás mohl k sobě pozvat, protože to tak cítí, nikoli proto, že mu nic jiného nezbylo.

Je v pořádku, když se muž o ženu stará a chrání ji. Ale má právo si zvolit čas i podmínky. Vy jste mu je nedala. Určitě by se vám oběma ulevilo, když byste to napravila. Vztah postavený na vzájemném respektu, vztah dvou silných lidí, je něco úplně jiného, než když se potkají slabí lidé, kteří se navzájem obviňují a projektují do druhého vlastní nedostatky.

Moc vám držím palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“