Žárlím na manžela

Žárlím na manžela
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,
píši ti už po třetí a chci ti moc a moc poděkovat za tvé odpovědi jsou pravdivé a jsi v nich spravedlivá. Hodně na tvých stránkách čtu a líbí se mi , že jsi ve svých odpovědí hodně upřímná. Já se na tebe obracím, protože nevím sama jak dál, nějak se mi vše zhroutilo, i když proti tomu, co čtu od jiných žen, je můj problém banalita, ale já už nechci zažívat stále tu úzkost a v hlavě mít jen to jediné: jestli manžel nemá jinou a stále si sama v hlavě vytvářet černé myšlenky. Ano vím, že žárlivost nikam nevede, ale já potřebuji s tím trošku pomoct. Jak na ni ? Jaký je ten správný vzorec?
Nastartovala to u mě jedna nevinná sms v manželově tel., nebylo v ní nic erotického, ale nějak to odstartovalo ve mě něco, s čím si nevím rady. V každé ženě vidím hned nepřítele, víš, já už to cítím tak moc na sobě, že se ani nesměji a manžela si protivím sama, potřebuji zpět získat ten nadhled vyzrálé ženy a být dobrou manželko a matkou, než to pokazím tak, že přijdu o hodného manžela, který jak to ostatně i ty píšeš, raději půjde tam, kde má klid. Už se s tím trápím skoro rok a nemůžu to ze sebe dostat ven, je mi hned vše líto a hned brečím. Samotné mi to vadí, ale nepřidá mi jeho neustále ztlumený telefon. Tak moc bych chtěla zapracovat sama na sobě a být v pohodě.

Pavlína

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Pavlíno, moc děkuji za důvěru. Upřímně bych si přála umět léčit žárlivost jen písemnou radou, ale asi to není možné. Udělám, co budu moci, ale nejlepší by bylo, kdyby ses pokusila se svou žárlivostí pracovat s pomocí nějakého odborníka. Ale pozor, aby ti opravdu mohl pomoct, je nutnou podmínkou, aby on sám měl žárlivost zpracovanou, jinak není možné dosáhnout uspokojivého výsledku. Když ti někdo bude namlouvat, že žárlivost je do určité míry zdravá, hned budeš vědět, že to není on. Žárlivost je vždycky znakem nízkého sebevědomí a není z toho výjimka. Není důkazem lásky, jen pouhé závislosti. Vždycky. Lidé si pletou schopnost nežárlit s lhostejností, ale to je hluboké nepochopení. Skutečná láska nedává žádné podmínky, ani takové, koho by měl dotyčný milovat (mě), aby si zasloužil mou lásku. V tomto případě se o lásku nejedná, je to jen žebrání. A jsem si jistá, že taková nechceš být.

To, co potřebuješ nalézt ve své mysli, jsou vzpomínky uložené v podvědomí, které se týkají situací, kdy jsi skutečně byla podvedena ty, nebo maminka, babička, kdokoli ve vašem rodu. Obsahuje-li tvé podvědomí vzpomínky na takové situace, stačí potom nevinný spouštěč, jako třeba jedna sms, která doposud spící vzpomínky probudí, ty začnou být aktivní a do vědomí začnou vysílat spoustu informací o tom, co by se mohlo stát. Je to proto, že v minulosti se to již mnohokrát stalo a ty ses kvůli tomu trápila, tvá mysl si jen ty situace začne vybavovat. Nemá cenu se trestat za to, co tě napadá. Důležité ale je poznat všechny myšlenky, emoce a fyzické pocity, které se objevují v situacích, kdy se jako partnerka cítíš ohrožená. Přesně tak jsi se cítila v minulosti mnohokrát a cítily se tak i další ženy ve vašem rodu. Když dokážeš začít si být těchto myšlenek, emocí a fyzických pocitů vědomá, pozorovat je, zkoumat je, aniž bys je následovala, postupně zjistíš, že po určité době „pekla“, kdy se jich vynořuje obrovské množství a jsou velmi nutkavé, začnou postupně slábnout, až zmizí úplně. Je to zjednodušeně popsaný princip léčby těchto vzpomínek, kdy se z podvědomí dostanou do vědomí a poté co byly odžity, ale tentokrát s pochopením, že to není nic nového, jen staré harampádí nahromaděné v nevědomých částech mysli, odejdou navždy, aby se už nikdy nemusely vracet. Myslím si, že projít tímto procesem není možné bez doprovodu někoho zkušeného.

A potom tě čeká stejně důležitá, ale trochu snazší část práce, kdy najdeš všechny pochybnosti, které o sobě máš a pracuješ s nimi. Všechny pochybnosti a obavy samozřejmě zase přitahují situace, kdy se naplní.

Další část se týká tvého chování k partnerovi, který nemůže za tvou žárlivost a zaslouží si péči  lásku. Nauč se v každém okamžiku myslet na to, co ho potěší, co mu bude chutnat, co má rád. Stane-li se to tvou přirozeností, nejen vnější maskou, nevyhnutelným následkem je, že i on ti bude chtít plnit tvá přání.

Když uděláš všechnu tuto práci, tvá mysl si bude zcela jistá, že děláš maximum pro to, aby byl tvůj partner šťastný. Budeš si jistá i tím, že to neděláš, abys získala na oplátku jeho lásku, ale pro čistou radost z jeho radosti. Tento druh vnitřní svobody v tobě způsobí, že tě bude vnímat jako nesmírně atraktivní a v žádném případě nebude chtít přijít o takový poklad. A je to. Není to vůbec snadné – žárlivost je na zpracování nejtěžší ze všech emocí – ale jde to. Z celého srdce ti přeji, ať se pustíš do práce a ať se co nedříve můžeš radovat z jejích plodů!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“