Žárlivost mého partnera

Partnerská poradna on-line

Dobrý den, můj dotaz se týká žárlivosti mého přítele se kterým žijeme přes rok ve společné domácnosti spolu s mým 10-ti letým synem. Jeho žárlivost je taková, že mi prohledává mobily, nepřeje si,abych někam chodila s kamarádkami, vždy mi udělá scénu když jdu. Zašel i tak daleko, že mi kouká i do spodního prádla. Stále slyším jen sprosté nadávky, dokola omílá mé bývalé přítele přičemž se s nimi vůbec nestýkám a ani jinak nejsme v kontaktu. Už zkoušel jít i 2x na psychiatrii,ale tam mu dali jen nějaké prášky,aby měl menší chuť na sex. On má s ním totiž problém. Vyžaduje ho po mě každý den a pokud já jeden den nechci už je vzteklý, sprostě mi nadává a bohužel i někdy před synem, říká mi sprosté věci, které nejdou vůbec ani napsat, i že mu zahýbám, když náhodou jeden nechci a tak podobně pak se jde opít a to už pak je vůbec horor. Vím, že takový vztah nemá smysl, ale ještě stále ho mám ráda a má hezký vztah s mým synem, který ho má taky rád. Je nějaká šance, že by se to mohlo nějak spravit, i když samo od sebe vím, že nejspíš ne. Děkuji za Vaši odpověď

Soňa, 43 let

Petra Jarošová odpovídá:

 Jestliže se k vám partner takto chová již po roce soužití, měla byste počítat s tím, že pokud s ním zůstanete, bude se vše jen zhoršovat. Žárlivost je následkem vnitřní chudoby a nedostatku sebevědomí. Pokud se necítíme dost dobří, přitažliví, schopní, budeme vnímat všechny okolo jako potenciální konkurenty. A co hůř, ze své slabosti obviníme svého partnera nebo partnerku, stejně, jako váš přítel. Místo aby přiznal, že je slaboch a pracoval na sobě, terorizuje vás a omezuje vaši svobodu.

Žárlivost a jeho následné chování, jak jej popisujete, není ničím omluvitelné, dokonce ani tím, že jej má váš syn rád. Riskujete, že přejme jeho způsoby chování k ženám. Je-li k vám váš přítel hrubý a nerespektuje vaše soukromí, je to ten nejhorší příklad pro mladého chlapce, který si své hodnotové žebříčky teprve utváří.

Spíše je ale zajímavé, proč si takové jednání necháte už rok líbit, dokonce máte stále pocit, že byste s takovým mužem chtěla být. Ve 43 letech život zdaleka nekončí. Samota hrozí, jen když se jí bojíte, a pokud se necítíte dost dobrá na to, aby s vámi byl muž, který ocení vaše kvality a bude se k vám chovat láskyplně a s úctou.

Zkuste si vzpomenout, kde se vzaly tyto pochybnosti o vás samé. Proč jste si našla partnera, který vás ponižuje. Kdo vám ve vašem dětství nebo dospívání vnutil pocit, že si nic lepšího nezasloužíte. Protože to není pravda. Určitě si zasloužíte lásku, úctu a ochranu, problém je, že si to možná myslíte v hlavě, ale v srdci toto pochopení chybí. Pokud by to totiž bylo vaším prožitkem, zobrazilo by se to jako láskyplný, milující partner. Zatím to vypadá, že se bojíte, že pokud by tento muž odešel, není jistota, že se objeví někdo lepší. A pokud byste svou mysl nechala v tomto současném stavu, nejspíš by to byla pravda. Nemějte žádné slitování s těmito pochybnostmi o sobě samé, vyhoďte je z mysli ven a spíše si připomínejte všechny dobré vlastnosti, kterých jistě máte spoustu. Je to práce na pár měsíců – vědomě se zbavovat nesmyslných sebepochybností a učit se vnímat své kvality. Po určité době vaše mysl uvěří tomu, že jste skvělá a zasloužíte si i skvělého partnera. A bez jakýchkoli pochyb si uvědomíte, že váš přítel má jedinou šanci: začít se k vám chovat tak, jak si zasloužíte, svou žárlivost léčit, nebo poletí… A nebudete se vůbec trápit; jednoduše budete cítit, že si zasloužíte něco lepšího.

Moc vám přeji hodně odvahy, abyste dokázala tuto cestu k sobě samé a za svým štěstím uskutečnit. Prožíváme-li štěstí uvnitř, vždy se nevyhnutelně zobrazí i vně. Můžete být šťastná a zasloužíte se jen to nejlepší. Objevte své vnitřní bohatství a krásu a ony vám přinesou štěstí. Ať to tak zažíváte co nejdříve!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“