Žárlivost – přítel čeká dítě s předchozí partnerkou

Partnerská poradna on-line

Dobrý den, můj přítel byl necelé dva roky s bývalou přítelkyní. Jeho ex přítelkyně se nedokázala smířit s rozchodem, vysadila antikoncepci, po měsících se potkali na jedné akci a vyspali se spolu a ona otěhotněla. S přítelem jsem začala být i přes to, že vím, že je jeho ex přítelkyně těhotná pravděpodobně s ním. Můj přítel to dítě s ní nechtěl, netušil že nebere prášky a na potrat jít nechtěla. Udělala to schválně aby si ho udržela. Když zjistila že jsem s přítelem ve vztahu já, začala na mě házet špínu a lže všude možně. Podle mého to prostě nedokáže překousnout. Každopádně, porod dítěte se blíží. A mě se o tom pořád zdá. Nevím co mám dělat. O přítele nechci přijít, plánujeme společnou budoucnost. Přítel o ni ani o dítě zájem nejeví, ale bojím se i přes to že tvrdí že se k ní nevrátí. Ano vím, šla jsem do toho s tím, že vím, že je více než jasné že to dítě jeho je, ale teď když se to blíží, jsem nervóznější a nervóznější, každou noc se mi o tom zdá a nevím co dělat. Po tom hrozném snu, se probudím už se špatnou náladou jelikož na to pořád musím myslet. Co bude, až.. :( Prosím o případnou radu. Děkuji

Zuzana

Petra Jarošová odpovídá:

Nešťastné ženy dělají často šílené věci. Stejně jako bývalá partnerka vašeho přítele. A žárlivost je nejhorší rádce.

Je celkem pravděpodobné, že kdyby se váš přítel chtěl ke své bývalé partnerce vrátit, už by to udělal. Zbytečně si ubíráte sílu, kterou budete potřebovat, až se dítě narodí, protože nátlak matky pravděpodobně ještě zesílí, pokud se neobjeví v jejím životě někdo jiný. Je také možné, že bude vymáhat výživné na dítě, na které má právo.

Až se dítě narodí, může se váš partner zachovat dvěma způsoby: buď projeví zájem o styk s dítětem a bude se chtít podílet na jeho výchově, nebo ne. Vy byste měla vědět, že to není ohrožení pro vás ani vaši rodinu. Zatím nenarozené dítě nemůže za svou matku a traumata způsobená vědomím, že neznám svého otce, protože o mě nemá žádný zájem, mají často devastující vliv na psychiku. I kdyby tam byl tatínek jen občas, pro budoucího človíčka by to bylo nejspíš dobré. Když si uvědomíte, že jeho eventuální láska k budoucímu dítěti by neznamenala, že nemiluje vás nebo vaše děti, oprostíte se od strachu, že jej ztratíte a on si bude vážit vašeho pochopení. Nic není horší, než černobílé vidění, kdy žena chrání jen své děti, klidně na úkor těch druhých, bez ohledu na to, že jim to může ublížit.

Druhá možnost je, že o dítě mít zájem nebude. Má právo na obě možnosti a vy byste je měla respektovat. Miluje vás a chce být s vámi, ale pokud se rozhodne zachovat jako gentleman a postarat se o své dítě, je to v pořádku. Znám víc mužů, kteří milují své děti, i když už dávno nemilují jejich matky.

Víte, neexistuje jistota, že s vámi zůstane napořád. Ale můžete ji výrazně zvýšit, pokud uděláte několik věci:

  1. Kdykoli vás napadnou obavy, že jej ztratíte, je utněte hned v zárodku. Vůbec nedovolte své mysli, aby šla tím směrem a rozvíjela úzkostné myšlenky, protože vám budou brát sílu a ničemu nepomohou.
  2. Naopak si permanentně připomínejte, že si vybral vás a určitě víte, proč to bylo. Jaké vlastnosti má na vás rád, co se mu na vás líbí? On vás chce šťastnou a odhodlanou zvládnout i těžké situace. Obdivuje na vás, že jste riskla s ním začít chodit, i když čeká dítě s jinou. To ukazuje vaši sílu, jen v sobě udržujte vědomí, že to zvládnete.
  3. Buďte noblesní. Je pod vaši úroveň zjišťovat, co dělá jeho bývalá. Když si budete jistá svými kvalitami, nepotřebujete žárlit. Nebuďte stejná jako ona, nemáte zapotřebí ji pomlouvat. Vaše dobré kvality se ukážou samy. Jinak se váš partner bude cítit jak mezi dvěma saněmi a mohlo by jej napadnout, že útěk je nejlepší řešení.
  4. Buďte soucitná. Ta žena se chová hloupě, protože je nešťastná. Když ji uvidíte jako pacientku a ne jako sokyni, uleví se vám. Většina lidí se chová hrozně, když se trápí, a ona není výjimka.
  5. Buďte šlechetná. Pokud nastane čas, kdy přítel bude chtít udržovat kontakt se svým dítětem, zkuste jej vidět jako muže, který neutíká před svou odpovědností. Takových není tolik, je skvělé, že právě takový je s vámi.

Určitě to můžete zvládnout. Pomocí těžkých snů se vaše mysl očišťuje od obav, nemusíte jim dávat jiný význam. Vybrala jste si hned do začátku vztahu spoustu komplikací. Pokud je ale zvládnete, budete si jistá, že zvládnete cokoli dalšího a žádné těžké výzvy vás nepřekvapí. Myslím si, že proto si vás váš partner vybral.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“