Žárlivost – žárlím na svého partnera

Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
mám s přítelem dalo by se říci pěkný vztah,ale od té doby co nastoupil do jistého zaměstnání kde pracují samozřejmě i ženy tak mi aspoň je to má domněnka,že mu dělá radost moje žárlivost, je sice pravda že trochu žárlím,ale mě štve prč mi to dělá když vidí že mě to trápí ,já prostě nevím co mám dělat v tu danou chvíli,jak se proti tomu obrnět..
Příklad,chtěla jsem,aby mě jednou po mé odpolední směně přijel vyzvednout na autobusové nádraží,jelikož přijíždím až skoro na půlnoc,tak abychnešla takhle pozdě sama a on že se mu nechce takhle pozdě a zrovna včera byly jsme doma a nějaká ženská …mu zavolá jestli ji odveze někam..no nezlobte se je toto normální,já kdybych mu toto udělala tak je zle tak nevím co si o tom mám myslet..
sice mi říkal už dvakrát,že je mi celou dobu věrný,ale proč mi toto dělá,jako kdyby si potřeboval něco dokázat..
Ještě jsem si vzpomněla,jak mi jednou říkal že potřebuje cítit tu Lásku ale já jí od něj moc necítím,a když jsem mu to řekla tak on mi odpověděl,že už je takový že to neumí dávat najevo,ale dělá mi takové podněty k tomu,abych žárlila poraďte mi co v takových situacích dělat.

Děkuji za brzkou odpověď.

Sisinka 69

Petra Jarošová odpovídá:

Co v takových situacích dělat… To, co děláme, říkáme, vychází z toho, jak se cítíme, co si myslíme o sobě a o druhých.

Žárlivost, ať už opodstatněná, nebo ne, vždycky vychází z pochybností o sobě. Pokud byste si byla sama sebou jistá, budete přesně vědět, co chcete, co si zasloužíte a jak by se váš partner měl k vám chovat. Buď to tak dělá, je to v pořádku, nebo to nedělá: ať si táhne…

Jenže to, co zažíváte, je rozpor mezi tím, co byste chtěla, aby dělal, a tím, co podle vás dělá. Žárlivost je zrádná v tom, že myšlenky, které vás napadají, jsou jen málokdy pravdivé, ale máte tendenci jim věřit. Nevěřte tomu, že žárlivost je v pořádku, to jsou jen řeči lidí, kteří nevědí, jak mysl funguje, nebo chtějí omluvit vlastní slabost. Žárlivost zkreslí vaše prožívání a bude vás trýznit obrazy, které nejspíš vůbec neexistují.

Pokud vás například rodiče málo chválili, byli hodně kritičtí, nebo byli sami žárliví, neměla jste šanci nabýt jistoty, že jste dobrá taková, jaká jste a ještě jste nasála všechny jejich sebe pochybnosti. Následkem je nedostatečné sebevědomí. Projevuje se například tak, že víte, co by partner měl dělat, on to nedělá, vy se trápíte, ale nemáte odvahu odejít či jeho poslat pryč. Kdybyste si byla nade vší pochybnost jistá svými kvalitami, budete vědět, co si zasloužíte. A také si budete jistá, že být s vámi je pro vašeho partnera takový dárek, že bude vědět, že je v jeho zájmu se chovat způsobem, který vás bude těšit. A byl by si jistý, že když to dělat nebude, ztratí vás. Skutečnost je taková, že je mu to jedno. Ví totiž, díky vaší žárlivosti, že vám na něm natolik záleží, že si může dělat, co chce, a vy se zmůžete maximálně na žárlivou scénu.

Nepomůže, nebo jen málo, pokud mu budete kázat co má dělat. Z dlouhodobého pohledu pomůže, když se zbavíte svých nejistot. Pro to musíte udělat několik kroků a počítejte s tím, že je to běh na dlouho trať; na druhou stranu nabyté sebevědomí vám do budoucna zajistí, že vás partner neopustí z důvodu, že si sama sebe dostatečně nevážíte. Jaký je postup?

  1. Buďte k sobě upřímná a nalezněte všechny druhy vnitřních nejistot, které skrýváte před druhými i sama před sebou. Ať se týkají vzhledu, lidských či pracovních kvalit. Pokud je vaší odpovědí, že žádné nejsou, ještě jste nebyla dost upřímná.
  2. Začněte pracovat na slabinách, které jste nalezla. Pokud se to například týká váhy, naplánujte si pravidelné cvičení a vhodný jídelníček. Není nutné dosáhnout ideálu krásy. Jen si díky práci na sobě začnete vážit sama sebe, také se mohou objevit noví přátelé, možná o vás projeví zájem jiní muži a vy se tak ujistíte, že váš partner nemusí být jedinou variantou. Když lépe uvidíte svoje kvality, budete si naprosto jistá tím, co si zasloužíte, když to tak bude, váš partner to začne dělat sám od sebe, nebo se objeví jiný, který t dělat bude.
  3. Pokud vám všichni říkají, že jste krásná, ale vy to tak nevidíte, jsou problémy hlouběji. Tady může být problém ve vztahu dcera – otec: jak vás vnímal, chválil, povzbuzoval? A jak si vaše matka byla jistá sama sebou? Je-li problém zde, musíte udělat následující: A) Odpusťte jim všechny křivdy, které vůči nim cítíte. Když to neuděláte, budou mezi vámi negativní svazky, které vás potáhnou dolů. Ať už ve smyslu bolesti, že vás otec neměl dost rád, nebo matčina chybějícího sebevědomí. Odpuštěním se za všeho vyvážete a oslabíte tendenci chovat se podle těchto škodlivých vnitřních vzorců. B) Zkuste jim upřímně přát štěstí, ať už byli jacíkoli. Až to tak budete prožívat, jste svobodná od všeho bolestného, co mají na svědomí vaši rodiče.
  4. Začněte pracovat na svém sebevědomí. Jeho nedostatek ukazuje na minimum dobrých dojmů, které máte v mysli. Nejlépe je vytvoříte tak, že si začnete všímat toho, co druzí potřebují, co jim udělá radost. Pokud si například nejste jistá svou váhou a trápíte se dietami, které neumíte dodržet, začněte chválit ostatní ženy za jakýkoli úspěch, radujte se společně s nimi, povzbuzujte je. Na oplátku vám to budou vracet a vy se budete cítit lépe, že na vás druhým záleží a to zase bude zvedat vaše sebevědomí nahoru. Podporujte ostatní a pomáhejte jim na cestě vzhůru; najednou si všimnete, že oni pomáhají vám.
  5. Začněte si psát seznam vašich úspěchů. Například, kolik mužů se za vámi ohlédlo, udělali vám kompliment. Jak se bude zaplňovat, uvědomíte si, že nemusíte žebrat o lásku a vaše sebevědomí se zase posílí.
  6. V krátkodobém horizontu – vyhněte se scénám a výčitkám. Buďte hrdá a silná a nenechte se rozhodit ničím; to by mohlo trochu rozhodit jeho….
  7. Buďte noblesní a důstojná. Jeho poznámky o jiných ženách jsou pod vaši úroveň, abyste se jimi vůbec zabývala.

Z vašeho dopisu si nejsem jistá, zda moje písemná odpověď stačí. Doporučila bych vám vyhledat pomoc v místě vašeho bydliště a začít na sobě pracovat. Peníze, které investujete do svého rozvoje, se vám bohatě vrátí. Každý může být šťastný v partnerském vztahu. Cestou ale není obvinit partnera, že se dost nesnaží. Daleko efektivnější je pracovat na sobě a získat svobodu od všech zranění, která jsme v životě nashromáždili a která nám teď brání zažívat život jako smysluplný a bohatý. Je to delší cesta, ale když se na ni vydáte, proměníte se v jejím průběhu. Všechny dobré věci máme v sobě, jen je třeba je objevit a bez pochybností prožívat. Potom se zobrazí jako možná ne lehký, ale určitě bohatý a smysluplný život. Z celého srdce vám přeji odvahu se na tu cestu vydat.

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“