Závislost: kamarád ke mně cítí něco víc

Závislost: kamarád ke mně cítí něco víc
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,
mám velmi dobrého přítele, a známe se dlouho. On už mi ale několikrát řekl, že ke mně cítí něco víc. Protože se známe dlouho, vnímám ho jako jednoho ze svých nejlepších přátel. Ale nedokážu si představit něco víc. Řekla jsem mu, jak to já cítím. Na druhou stranu velmi oceňuji, že mě zná, bere mě takovou jaká jsem a vždy je tu pro mě. Částečně jsem si na něm vytvořila jistou závislost, ale vím, že do budoucna pro mě není ideální partner a ani mě nepřitahuje po fyzické stránce. Přesto si nedokážu představit, že by v mém životě chyběl. Momentálně jsme v takovém zamotaném kruhu, kdy on pořád doufá a já nevím. Děkuji za tvůj čas a za radu!

Katka

Petra Jarošová odpovídá:

S velkou pravděpodobností byste se trápila, kdybyste se pokusila s vaším kamarádem o prohloubení vztahu na partnerský. Když zde není chemie a není pro vás přitažlivý po tělesné stránce, prakticky to nejde změnit.

Spíš je zajímavá vaše obava, že byste jej mohla ztratit. Je to možné v případě, že s vámi kamarádí jen z důvodu, že očekává něco víc, jinak by s vámi neztrácel čas.

Nemusíme hodnotit jeho motivaci. Ale můžete něco udělat se svou závislostí, protože ta vás činí nesvobodnou. Pokud jste závislá na něm, závislost na eventuálním partnerovi by byla zřejmě daleko větší. Ve skutečnosti většina vztahů, kterým říkáme láska, je pouhou připoutaností k někomu a závislostí na jeho přítomnosti. Myslíme si, že někoho konkrétního potřebujeme, abychom byli šťastní. Bez něj šťastní být nedokážeme. A myslíme si, že řešením je jeho přítomnost, dostupnost pro nás.

Závislost na druhém člověku není o nic menší závislostí, než je třeba závislost na alkoholu nebo drogách. A je jasné, že ty se neléčí tím, že se alkoholikovi či feťákovi zajistí přísun drogy dle jeho potřeb, ale naopak tak, že se naučí být šťastný i bez drog. Stejné je to i v případě závislosti na lásce či přízni druhých lidí. Naučíme-li se zažívat lásku a štěstí, které jsou přirozeně obsaženy v nás samých, budeme je potom vyzařovat bez ohledu na situaci, bez ohledu na to, jestli nás zrovna někdo má rád, nebo ne. Paradoxně ale taký druh lásky, který vychází z nás a je nezávislý na druhých, je natolik zářivou vibrací, že dokážeme-li milovat tímto svobodným způsobem, nejsme nikdy sami, protože takovou lásku každý chce. To je cílem – být tak šťastní sami se sebou, ze své podstaty, že objeví-li se někdo, je to dárek navíc. A když ne, je nám dobře i tak.

A jak na to, abyste to dokázala takto zažívat? Jste-li na někom citově závislá, znamená to, že vaše mysl si myslí, že mu něco dlužíte. Na jakékoli úrovni, ale nejspíš to bude emoční dluh. Pocit dluhu je potom zdrojem vaší závislosti. Pokud jej splatíte, budete volná. Přátelství a náklonnost zůstanou, ale závislost se rozpustí.

A jak platit? Nejefektivnější způsob je posílat mu dobrá přání. Představujte si vše, co by jej mohlo učinit šťastným. Ženu, která po něm bude toužit a on po ní. Peníze, pevné zdraví, spoustu volného času, aby si to všechno užil. Když se vám toto podaří nějakou dobu praktikovat, přijde okamžik, kdy vaše mysl ucítí, že je dluh splacen. A budete mít hluboký prožitek vnitřní svobody a současně si uvědomíte, že je ve vás ještě daleko víc lásky a náklonnosti, než dřív, protože již nejsou blokovány vašimi obavami o vlastní štěstí. Když se budete soustředit na štěstí druhých lidí, to vaše bude automaticky zajištěno; nemusíte se o ně starat. Tato metoda funguje univerzálně na všechny vztahy, kde cítíme závislost a málo vlastní svobody. Je to ve skutečnosti jediná možnost, jak se naučit opravdu milovat, bez podmínek, bez obav a očekávání. Většina lidstva o takové lásce neví vůbec nic. Bohužel. Pak hrajeme hry o vlastní štěstí a na skutečnou lásku, skutečné dávání už nám nezbývá sil.

Přeji vám z celého srdce svobodu. Až ji budete zažívat, bude vám patřit celý svět a i se vší láskou, po které toužíte.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“