Zůstala mi žárlivost

Zůstala mi žárlivost
Partnerská poradna on-line

Dobrý den paní Petro, navazuji svou otázkou na dotaz paní Evy „manžel si píše s kamarádkou“. Mám úplně stejný problém se svým partnerem, psala jsem už taky dotaz,jednalo se o virtuální nevěru,s tím související narušení jeho soukromí atd.atd. Vše se uklidnilo,hodně na sobě pracuji,máme se teď fajn, bohužel však stejně jako u paní Evy zůstala ta žárlivost, nedůvěra, podeziravost, potřeba kontroly. Minulost mi ničí přítomnost. Což značí mojí nízkou sebedůvěru, sebeúctu,slabost a citovou závislost. Chápu i to,že jak na sobě pracovat abych dokázala byt silná, skvělá manželka, partnerka,milenka. Jenže jde to i když jsme teď v situaci, že neplánovaně čekáme dítě? Jde si pěstovat sebedůvěru a sebeúctu a snažit se nebýt ta slabší, být pro něj v podstatě bohyní i když jsem v jiném stavu a budeme mít mimino? Snad je můj dotaz srozumitelný,v mém vnímání se to jaksi vylučuje.. Jak jít za svým, když vlastně teď jsem svým způsobem omezená v trávení svého volného času, nemůžu a nebudu moct po určitý čas se věnovat sama sobě, svým zájmům a přátelům.. Jde i tak začít věřit,nežárlit,nepodezirat? Vím že mu můžu věřit,přesto ta minulost dotírá na můj vkus dosti často. Děkuji předem za odpověď i za Váš čas, moc si vážím Vaší práce a často z těchto odpovědí čerpám pro sebe. Moc jste mi pomohla.

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Martino, na úvod vám moc gratuluji k pokroku, který jste udělala, protože ke zklidnění situace by bez vaší práce na sobě nemohlo dojít. Také bych vám chtěla napsat, že zvládnout žárlivost je na roky a je třeba hodně trpělivosti. Vysvětlím vám, proč.

Příčinou žárlivosti je vždy nízké sebevědomí, ať už se týká čehokoli. Ale lidé se sklony řešit tento problém žárlivostí si k tomu přidávají ještě různé druhy strategií, aby nemuseli měnit sami sebe, ale aby donutili partnera, aby se on přizpůsobil jim a jejich komplexům. Obvyklou strategií žárlivce je kromě omezování a zákazů také kontrola a permanentní slídění. Často jsou používány různé donucovací prostředky, jako je manipulativní chování, hněvivé scény nebo naopak citové vydírání. Všech těchto strategií je třeba se vzdát, pokud chceme žárlivost vyléčit trvale, tedy v sobě, nikoli tím, že donutíme partnera, aby se našemu hendikepu přizpůsoboval. S tímhle vy už jste začala a všimla jste si, že to funguje. Pak ale nastává druhá fáze a ta může trvat déle. Žárlivá mysl se cítí vnitřně chudá, že nemá, co nabídnout, nebo toho má míň, než konkurence. A je třeba postupně vytvořit ve vaší mysli takovou zásobárnu dobrých dojmů, že si začne být sama sebou přirozeně jistá.

Dobré dojmy se nejlépe vyrábí vědomými dobrými činy pro druhé. Jednak je to způsob, jak pečujete o partnera. V určitém okamžiku si budete jistá, že dáváte maximum. A budete hrdá na to, jak jste pozorná, laskavá, pečující a milující a současně plná radosti z toho, že můžete někoho blízkého takto obdarovávat. Je ale dobré takto fungovat vůči komukoli. Lidé vám to budou vracet radostí a vděkem a vy se budete cítit lépe a lépe. Dříve nebo později se toto prožívání stane automatickým a trvale přítomným. A žárlivost nemá šanci.

Co se týče vašeho těhotenství. Schopnost přivést na svět nový život mají jen ženy a je unikátní. Bez žen by nebylo nic. Bez jejich obětavosti, ochoty ve svém těle pečovat o nového tvora, chránit ho a kvůli němu si odříct vše, co by mu nesvědčilo. Těhotná žena je nádherná a sexy. Dává svému partnerovi možnost stát se součástí tohoto vesmírného tvoření, podílet se na něm a chránit nový život. Dává mu tak šanci stát se skutečným mužem, který naplnil své poslání a splnil mužský úkol chránit slabé a bezmocné. Vy se stanete skutečnou bohyní hojnosti, bohatství a tvoření. Dáváte mu šanci, kterou by jinak neměl. Jakmile to začnete takto vidět, zjistíte, že celou situaci prožíváte úplně jinak. On má štěstí, že vás potkal a že může čekat dítě právě s vámi. Má štěstí, že ho učiníte součástí toho zázraku, který by se bez vás nestal. Má neuvěřitelnou příležitost stát se vedle vás skutečným mužem a ne si na něj jen hrát. On by se měl bát o vás, že vás ztratí, ne naopak. Vy nosíte jeho geny pod srdcem a on by si vás měl pořádně hlídat.

Kterákoli z výše uvedených vět ve vás budí pochybnosti, tam máte blokády, se kterými je třeba pracovat. Protože je to pravda. Jen když ji tak nebudete prožívat, nestane se, a naopak se naplní obavy, o kterých píšete. Vy jste tvůrkyní svého života a můžete ho změnit. Vaše těhotenství je výhoda, najednou máte něco navíc, čím můžete svého partnera obdarovat. On si vás za to bude vážit a milovat vás. Podmínkou je, že i vy budete milovat sama sebe. Z celého srdce vám přeji, aby se vám po podařilo. Také přeji zdárný průběh těhotenství bez komplikací a spoustu radosti s novým tvorečkem!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“