Zvládnul by to manžel sám?

Zvládnul by to manžel sám?
Partnerská poradna on-line

 

Paní Petro, chci vás poprosit o radu. Po mnohaletém manželství 
jsem si paralelně našla přítele, nebylo to zcela bez důvodně, 
prostě se stalo. Jenže já jsem takový dobro hlupák a neustále si 
sama sobě házím klacky pod nohy v tom smyslu, že myslím na ostatní, 
na rodinu, děti, rodiče, okolí, dokonce jsem se přistihla, že si 
lámu hlavu tím, jak by to manžel zvládal sám? Srdcem jsem u svého 
přítele, je mi s ním krásně, ale hlava mě brzdí. Zkouším si sama 
v klidu přemýšlet  jak bych na tom  byla po čase s jedním a druhým, 
a vnímám, co se děje ve mě. Ale buď jsem tak ve stresu a nemožná se 
soustředit, necítím žádný tlak, sevření, nic? Jsem nešťastná, protože 
nevím, jak se správně rozhodnout? Vím, že s přítelem by byla svoboda 
a láska, věřím tomu, on chudák ztrácí naději, a o to je to pro mě horší. 
S manželem jsem už nějaký čas jak ve špatném snu a nic mě nebaví, jsem 
bez života. Je člověk schopen ustát ten tlak okolí, nebo je zdravější 
spálit mosty a jít za láskou? 

Simona

Petra Jarošová odpovídá:

Simono, ve skutečnosti vaše potřeba starat se o blízké a být si jistá, že budou v pořádku, není dobro-hlupáctvím, ale projevem soucitu. Ve vašem uvažování ale děláte jednu chybu, na které není nic zvláštního, protože žijeme ve společnosti, kde tak uvažuje skoro každý. Dáváme nálepky dobra a zla na situace, které jsou prostě jen situacemi. Uvažujeme „buď anebo“ místo „to i to“. Takže rozejít se s někým je zlo a zůstat s ním je dobro. Buď spálím mosty, nebo musím zůstat ve vztahu, kde nejsem šťastná. Jsou to zbytečná omezení, která jsou ale tak obvyklá, že si jich ani nejsme vědomi.

Co je dobré na tom, být s mužem, kterého nemilujete a jste neupřímná k němu, dětem, celé rodině a hlavně sama k sobě? Totální podvod, jen aby se udržela vnější forma, na kterou už si všichni zvykli. A proč je špatné jít za láskou a ukázat všem blízkým, že se nevzdáváte odpovědnosti za jejich štěstí, že je máte ráda a záleží vám na nich, i když už jste s jiným mužem?

Pálit mosty není příliš soucitné. Daleko lepší je vybudovat nový druh vztahu s vaším manželem. Místo partnerů můžete být přáteli; znáte jeden druhého tak dlouho, že to může být velmi blízký a důvěrný vztah. Je to práce na roky, zejména když se opouštěný partner brání a cítí křivdu, ale postupně se vše upraví a jakmile se mu objeví žena, se kterou bude šťastný, bude klid. Vaše děti se mnoho naučí: ukážete jim, že i rodiče, kteří se již nemilují, si mohou vzájemně pomáhat a mluvit o sobě s úctou. Zajeté schéma „buď láska nebo nenávist či lhostejnost“ se jim rozšíří na nový způsob prožívání těžké situace, ze které vyjdou všichni obohacení o poznání, že je lepší důvěřovat svému srdci a následovat jeho soucitné vedení, než se učit vztahům ze seriálů v televizi. S rodiči je to také na dlouhou trať, ale postupně zjistí, že o nic nepřišli. Mají-li se rádi s vaším manželem či jeho rodiči, není důvod, aby se přestali stýkat. Totéž se týká dětí, stále zůstávají dětmi i vnuky a jediné překážky jsou takové, které uděláte vy sami. Čím méně dramaticky budete řešit váš rozchod, tím snáze si vše sedne do nových kolejí a všem se uleví, protože mezi vámi konečně bude PRAVDA. Buďte manželovi vděčná za vše, co pro vás kdy udělal a dejte mu to najevo. Nejhorší je obviňovat druhé z toho, že se sami cítíme nešťastní či nesvobodní. Všechny překážky jsou v naší mysli, druzí lidé či situace je pouze zrcadlí.

Proto je důležité, abyste začala pracovat s těmi svými. Zatím příliš vězíte v černobílém uvažování dobro-zlo. Dobré je cokoli, co učiníte s dobrou motivací za štěstí a rozvoj všech zúčastněných. Bez ohledu na to, jak to zvenku vypadá. Vaším úkolem bude ustát si před sebou nový, otevřenější pohled na vlastní životní situaci a začít akceptovat vše, co vám říká vaše srdce. Když se naučíte přijmout sama sebe – a to je váš hlavní problém, že potřebujete, aby vám druzí potvrzovali, že jste dobrý člověk – přijmou ostatní vše, co uděláte, úplně automaticky. Není třeba pálit mosty. Jen transformujete vztahy na takové, které odpovídají vašemu současnému prožívání a ustojíte si sama před sebou, že i tak jste skvělá matka i žena. Začnete si víc vážit sama sebe, protože konečně budete upřímná. I dál vám bude záležet na tom, jak se daří vašemu manželovi a všem blízkým. Jen vám to nebude bránit konečně se podívat i na to, po čem toužíte vy a uvěřit tomu, že si to zasloužíte. Přeji vám, ať to dokážete!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“