Jak na žárlivost

Žárlivost vždy vyrůstá z vnitřní chudoby a nedostatku sebevědomí. Jejím následkem jsou zničené vztahy a pocit, že se nikomu nedá věřit, že musíme mít vše pod kontrolou. Žárliví lidé jsou obdařeni až neuvěřitelně bohatou představivostí, co se všechno může za jejich zády dít a co jejich partneři tajně provádějí. Míra jejich utrpení je pro člověka, který nežárlí, nepředstavitelná. Neexistuje zdravá žárlivost, vše, co je opravdu zdravé, je zdrojem trvalé lásky a štěstí. Láska může být bezbřehá, a přesto nemusíme žárlit. Není snadné to tak prožívat, ale jde to. Záleží jen na vás.

Co dělat se žárlivým partnerem

A. Jste divoška a ráda flirtujete

Připravte se na italskou domácnost. Budete se milovat a nenávidět a bude to po všech stránkách intenzivní. Jestli to tak máte ráda, nemusíte dělat s jeho žárlivostí vůbec nic a žárlivý partner je pro vás zárukou opravdu divoké jízdy životem. Jestliže chcete flirtovat a očekáváte, že váš partner se žárlit odnaučí, nachystejte mu velké kapesné na terapeuta – čím je žárlivější, tím větší sumu. Sám to nejspíš nezvládne.

B. Chcete pohodu s jedním partnerem

Pokud jste si pořídila žárlivého partnera a chcete s ním zůstat, vyhrňte si rukávy. I v případě, že váš partner není ochoten se svou žárlivostí pracovat, dokonce si myslí, že za ni můžete vy a nehodlá s vámi navštívit partnerskou poradnu či jiný druh terapeutické pomoci, existuje cesta, jak vše zvládnout i bez jeho přispění. Potřebujete ale hodně lásky k němu a také hodně vnitřní síly. Následující návod je jen pro odhodlané, sebevědomé a milující:

 1. Připravte se na dávání
  Pokud je partner žárlivý, znamená to, že si dostatečně nedůvěřuje a proto se domnívá, že je v permanentním ohrožení jinými muži. Tyto obavy způsobí, že je hodně dole s energií a všechno okolo sebe vyhodnocuje hůř, než to je. Vaším úkolem je preventivně jej hustit přívaly důkazů lásky ve formě slov, laskání, vyjadřování obdivu a úcty tak dlouho, dokud mu nedojde, že opravdu žádné nebezpečí nehrozí. Toto chování by mělo preventivně eliminovat maximum jeho žárlivých výstupů, neboť ještě, než začne, dáte mu silnou transfuzi vaší lásky a přízně, která jeho vnitřní energii pozvedne na úroveň, kde projevy žárlivosti nejsou tak silné. Těžké na tom je, že se učíte chovat trochu naopak, právě v okamžicích, kdy je hněvivý a žárlivý se k němu chovejte s nekonečnou laskavostí, jako byste se chovala nemocnému dítěti. Víte, že zlobí, protože mu není dobře. Připravte se na několikaleté úsilí. Postupně začne důvěřovat vašemu vztahu a i sám sobě a současně s tím se jeho žárlivost bude oslabovat. Nečekejte, že zmizí úplně, ale i hrubé projevy žárlivosti lze krok za krokem omezit na snesitelnou úroveň.
 2. V jeho přítomnosti jakoby jiní muži neexistovali
  Chcete-li mít klid, omezte svou pozornost vůči jiným mužům v jeho přítomnosti na minimum. Týká se to mužů v práci, ve společnosti, dokonce i v televizi či v novinách. Nekomentujte jejich kvality, zbytečně jej budete zneklidňovat; a pokud vás to těší, proberte vše s kamarádkami, až u toho nebude. Vaše komentáře bude vnímat jako kritiku vlastních kvalit. Pokud si přejete, aby se něčím začal podobat jiným mužům, využijte následující taktiku: chvalte jej za vlastnosti, které zatím ještě nemá, a vy byste si přála, aby je měl – tak dlouho, dokud se v něm neprobudí. Budete mile překvapená, jen je třeba trochu trpělivosti.
 3. Pokud možno neplačte
  Pokud prevence nezabrala a  z jeho strany dojde na hlasitou scénu, v žádném případě si nedovolte plakat či si koupit film ublížené chudinky. Ať už jste spolu sami či ve společnosti. Jinak dopustíte, že se scéna bude jen zhoršovat. Držte hrdou a laskavou tvář, dokud ho to nepřejde. V případě nutnosti raději společně odejděte a nenechte jej ztrácet tvář před ostatními. Opět se chovejte, jako by to bylo nemocné dítě. Nesmějte se mu ani se nezlobte, co nejrychleji odveďte pozornost na něco jiného. Znáte-li rizikové události, při kterých ke scénám dochází, snažte se jim vyhnout. Když se vám to podaří, scén bude postupně ubývat.
 4. Neustupujte ze svých zvyků a koníčků
  Rozhodně neustupujte žárlivým požadavkům a zachovejte si své přátele a aktivity. Jakmile to jednou uděláte, dobyté území se bude vracet zpět velmi obtížně. Klid bude jen na chvíli a příště bude očekávat ještě větší ústupek.
 5. Pracujte s vlastní žárlivostí
  Partneři jsou často zrcadlem nás samých. Sledujte se, a pokud také žárlíte, je nutné pracovat sama na sobě. Žárlivost je důkazem nedostatku sebevědomí a důvěry ve vlastní schopnosti. Vše lze změnit, ale zde budete patrně potřebovat pomoc. Pusťte se do toho, výsledek bude stát za to! Budete se cítit svobodnější a šťastnější.

Žárlíte na něho

Podvádí vás

Miluje vás? V tomto případě máte asi jen jednu možnost, pokud jej také milujete, a to zvyknout si, že máte vedle sebe sukničkáře. Tihle muži obvykle velmi dobře rozlišují mezi trvalou partnerkou a těmi, které jsou pro ně vzrušující kratochvílí. Žárlivost vás bude oslabovat, vaše síla naopak bude ve schopnosti být nad věcí. Tím pro něj budete trvale přitažlivá. Budete potřebovat naučit se lépe vidět všechny své kvality, oceňovat je a vážit si sama sebe. Kocour si občas odskočí pohonit kočky na dvorku, ale rád se bude vracet k vám.
Nejste si jistá, zda vás miluje? Vnímáte jeho nevěry spíše jako důkaz toho, že už o vás tolik nestojí? Stále ještě je možné to otočit, ale bude třeba, abyste hodně zapracovala na svém sebehodnocení a sebevědomí. Největší silou ženy a také její největší přitažlivost pro muže je dána její hlubokou důvěrou v sebe samu, vědomím, že v jejím náručí nalezne kterýkoli muž ráj světa a pokud by to zrovna tento neocenil, je jich ještě v zásobě několik miliard. Těmito obavami trpí velké množství žen, ale lze je odstranit a získat tak hlubokou vnitřní svobodu, sílu a s nimi i šťastný partnerský vztah. Dokážete to i vy!

Otáčí se za všemi sukněmi

Záleží na vás, jak budete jeho chování hodnotit. Pamatujte si, že když zachováte vnitřní klid, zůstane jen u toho otáčení. Muži za to nemohou, jsou tak udělaní a zájem o opačné pohlaví je většinou výrazem jejich fyzického i mentálního zdraví, a tedy je to i vaše zásluha. Zůstaňte nad věcí a žádné nebezpečí nehrozí. Scény a výčitky jsou výrazem vaší slabosti a taková jistě nechcete být. Daleko účinnější je zamyslet se nad svými pochybami o sobě samé. Nikdy nikoho neučinily šťastným, tak je prostě vyhoďte z mysli a namísto nich si připomeňte vaše dobré vlastnosti, určitě jich máte spoustu!

Nemáte důvod, ale stejně žárlíte

V tomto případě si buďte jistá, že tak váš vztah pomalu zabíjíte. Nikoho nezajímají každodenní scény a výčitky. Pro vašeho partnera bude stále obtížnější vracet se k vám, pokud jej budou doma čekat žárlivé scény, ke kterým nedal žádný popud. Žárlivost je nesmírně matoucí tím, že vidíme nebezpečí a nepřítele i tam, kde vůbec není. Nevěřte svým žárlivým myšlenkám, s největší pravděpodobností nejsou pravdivé. Při odnaučování žárlivosti je toto nejtěžší: přestat důvěřovat nutkavým představám, které se v naší mysli vynořují a vypudit z mysli všechny filmy, které tak barevně znázorňují všechny předpokládané nevěry našeho partnera. Jen zahubí váš vztah i všechny další. Nic není tak ponižující, jako prohledávání kapes a telefonu či počítače. Pokud jste se k tomu již snížila, pracujete na tom, aby se váš vztah rozpadl. Je-li váš vztah dobrý a vy děláte vše pro to, aby byl váš partner šťastný, není se čeho bát. Vytvořte doma ty nejlepší podmínky pro vaši lásku, pečujte o něj nejlépe, jak dokážete, buďte pozorná k jeho potřebám a samozřejmě se také udržujte v dobré fyzické kondici, abyste neměla pochybnost, že se mu líbíte. Je-li inteligentní a má vás rád, nebude hledat nic jiného. Pokud ale navzdory tomu, že dáváte všechno, co můžete, to není pro něj dostačující, nechte ho jít. I to je důkaz lásky, že přejeme těm, které milujeme, štěstí, i když to není právě s námi. Nebojte se, určitě se najde někdo jiný, kdo všechno krásné ve vás rád ocení.

Máte ženatého

Čeká vás divoká jízda a prověrka vašich kvalit i sebevědomí. Určitě bychom neměly narušovat fungující partnerské vztahy. Každému se ale může stát, že se nestrefí a vstoupí do manželství, které není schopno fungovat. Vaší nevýhodou je, že muži jsou velmi konzervativní ohledně změn, a to i v případě, že nejsou v manželství šťastni. Nemají obvykle problém s nevěrou, ale zejména mají-li děti a společný majetek, vaše šance na úspěch nejsou velké. Avšak: máte-li se opravdu rádi a nejde jen o chvilkové poblouznění, budete mít šanci prověřit sílu své mysli. Jak zní návod pro tuto situaci?

 1. Bez jakýchkoli pochybností udržujte v mysli, že jste pro něj ta nejlepší možná partnerka.
 2. Buďte trpělivá.
 3. Nezabývejte se jeho současnou manželkou, nezkoumejte její život ani to, jak v současnosti funguje manželství. Neporovnávejte se s ní. Je pod vaši úroveň sledovat jejich vztah, číst si SMS či emaily, které si posílají mezi sebou. Toto je totiž důkazem chybějící sebedůvěry, která je hned první podmínkou vašeho úspěchu.
 4. A nejtěžší je udržovat vědomí toho, že se může stát, že vyladíte svého partnera svou láskou natolik, že se spraví i jeho manželský vztah. Tím podáváte skutečný důkaz své lásky, že mu totiž přejete štěstí, ať je to s vámi či s jinou. Nelekejte se, takto milovat není snadné, ale naučíte-li se to, budete šťastná za všech okolností. Pokud to takto neumíte cítit, vaše proklamovaná láska je pouhou sobeckou závislostí.
 5. Netlačte na něj, jednoduše buďte skvělá a žádoucí.

 6. Jistota, kterou díky bodu 4 zažíváte, je pro všechny muže tak přitažlivá a sexy, že vám s velkou jistotou přinese úspěch v této věci.

Tráví s vámi málo času

Možná má hodně práce. Každá žena by měla vědět, že pro většinu mužů je úspěch v práci důležitým důkazem jejich mužných kvalit, a pokud máte takového doma, zcela jistě se bude chtít nějak realizovat. Vrací-li se pozdě a unaven, neměla byste zapomenout, že  zdánlivá partnerova nevšímavost je spojena s jeho touhou zabezpečit vás i rodinu a že potřebuje vaši podporu a pochvalu. Hlavně nic nevyčítejte a nedělejte scény. Do příjemného prostředí se bude vracet rád, bude hrdý na to, že se o vás umí postarat a jistě se bude snažit najít s vámi nějaký společný čas. Pro vás je to příležitost mít vlastní radosti a koníčky. Pokud svůj život postavíte jen na partnerovi, může se stát, že zůstanete s prázdnou náručí. Vybalancovat poměr mezi moderní ženou, která se také v životě realizuje a partnerkou, která vytváří domov a partnerskou pohodu, je výzva naší doby. Pokud se to převáží na stranu feminizmu, můžeme si rovnou pořídit samostatné bydlení a vrhnout se dokazovat, že všechno zvládneme samy a vystačíme si se svou kariérou a podobně postiženými kamarádkami. Nebo to spadne do druhého extrému závislé kuchyňky, která si neumí představit nic jiného, než každý den čekat, až se partner vrátí a po večerech utírat slzičky samoty a nenaplnění.

Má raději své kamarády než vás

Každý normální muž potřebuje kamarády a trávit s nimi čas. Pro většinu žen jsou mužská témata nepochopitelná či banální, ale pro ně je to důležitý zdroj regenerace po práci. Není dobré partnera doprovázet, on chce být mezi svými a říkat i to, co se před ženami neříká. Měla byste vědět, že to pro vás není konkurence. Od vás očekává teplou náruč, pochopení, obdiv, lásku a zázemí. Kamarádi dávají pocit pospolitosti a místa ve smečce a také může prdět, smrdět a dělat spoustu věcí, které mu partnerka netoleruje. Co se projevuje jako partnerova nevšímavost, je jen jeho touhou po relaxaci s přáteli. Pokud je ale času s vámi tráveného opravdu minimum, pomilovat se a pryč, možná není něco v pořádku s vaším vztahem a opět je zde téma, proč si to vlastně necháte líbit a jste s někým, kdo o vás příliš nestojí.

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“