Jak vyřešit nízké sebevědomí

Sebevědomí je v našich krajích velmi často nedostatkovou komoditou. Výchova typu „škoda každé rány, která padne vedle…“ přinesla své ovoce v našem podceňování se a neschopnosti vážit si vlastních kvalit.

Cítíte se málo sexy

  1. Pochybujete o sobě
    Jste krásná, ale nevěříte si. Neustále se srovnáváte s ostatními ženami a vidíte na sobě pouze nedostatky. Problém není ve vašem vzhledu, ale v chybějící důvěře a sebevědomí, že jste dost dobrá taková, jaká jste. Děsí vás představa, že jiné ženy jsou lepší, krásnější, dokonalejší. Zkuste je vidět jako zrcadlo vlastních možností: když ony, proč ne vy? Možná vás rodiče málo chválili a byli přehnaně kritičtí. Bude třeba pracovat na této úrovni, protože váš vzhled už dokonalý je.
  2. Rezignovala jste na svůj vzhled
    Možná jste měla smůlu v tom, jak život rozdal karty a bojujete s váhou, akné či jakýmkoli jiným fyzickým problémem. Máte to daleko těžší než ženy, které na dálku přitahují obdivné pohledy mužů. Nevzdávejte to. Existuje spousta možností, jak vaše trápení řešit. Nezapomeňte ale na jednu věc. Za nezvladatelnou chutí k jídlu a následnou nadváhou může být nenaplněná touha po lásce, která se objevila už dávno v dětství či dospívání. Často jsou diety a cvičební programy neúspěšné, pokud si pouze zakážete něco jíst či přikážete pravidelné mučení těla, ale nedoplníte je důkladným prozkoumáním příčin vašich pochybností o sobě samé a chybějícího sebevědomí. Zaměřte se na jejich odstranění a potom půjde vše jako po másle. A hlavně nezapomeňte, že mužům se líbí různé ženy, hubené i boubelaté, kulaté i hranaté. Pokud budete sama sebe vidět jako krásnou, uvidí vás tak i váš partner. Mějte se ráda!

Líbí se mu vaše kamarádka

Jistě – a také spousta jiných žen. Nedá se s tím nic dělat, je to znak toho, že je normální. Pokud je váš vztah v pořádku, je schopen rozlišit, kdo se mu líbí a koho miluje (tedy vás). Vaše vnitřní sebedůvěra a sebevědomí je v tomto případě nejlepší ochranou. Muži vysvobozují nešťastné princezny jen v pohádkách, ve skutečnosti chtějí vysvobozovat šťastná, sebevědomá stvoření. Pokud taková jste, žádná kamarádka vás neohrozí. Pokud ale očekáváte, že je úkolem vašeho partnera učinit vás šťastnou, může se objevit problém. Nikdo nás trvale šťastnými neučiní, pokud nejsme šťastné samy o sobě. Je to výzva, ale také cesta k vnitřní svobodě, která paradoxně přitahuje všechny dobré věci tohoto světa, včetně skvělých mužů.

Líbí se vaší kamarádce

Zdá se, že máte dobrý vkus. Pokud ale vaše kamarádka překračuje mantinely, měla byste s ní mluvit a vše si vyjasnit. Někdy to pomůže, a někdy skončí kamarádství. Ale mějte na paměti, že nemůžeme zabránit tomu, aby se zamilovala do našeho partnera, a dokonce se může i stát, že váš partner se zamiluje do ní. Pokud jej máte opravdu ráda a zjistíte, že je s ní šťastnější než s vámi, je dobrý styl popřát jim všechno nejlepší a vyklidit pole. Takové věci se stávají a vy můžete mít buď pocit křivdy a zrady, což není nic užitečného, nebo vám zůstanou dva blízcí přátelé, vděční, že jste v této obtížné situaci zachovala noblesu. Není nikdo bližší než náš bývalý partner, s nímž se podařilo zachovat blízký vztah.

Stále se setkává s bývalkou

Pokud to tak je, jsou zde dvě možnosti, jedna dobrá a jedna špatná. Ta špatná je, že se bývalá partnerka rozešla s ním a on je k ní stále citově připoután. Třeba jste pouze náplast na jeho bolístku. Ovšem čas hraje pro vás a vy můžete naplno ukázat své kvality. Nic nemusí být napořád a váš partner může postupně zjistit, že jste mu daleko bližší než bývalá známost. Zde opravdu potřebujete hodně sebedůvěry a skutečného sebevědomí. Pochybnosti o vlastních kvalitách vás téměř jistě předurčují k prohře v tomto dámském souboji. Ta lepší varianta je, že váš partner umí noblesně řešit rozchod a bez zbytečných emocí udržovat přátelské vztahy i s minulými partnerkami. Vypovídá to mnoho o jeho vnitřní síle, i o tom, že je gentleman. Jestliže jej za něco takového plísníte, prověřte vlastní sebevědomí.

Na základě svých zkušeností nevěříte mužům

Velmi často je to tak, že první negativní zkušenost předurčuje tu další. Takže tak nějak čekáme, že další vztahy zase budou průšvih. Toto očekávání zvyšuje šanci, že bude naplněno a my jsme v bludném kruhu. Lze jej přetnout, ale nejspíš budete potřebovat odbornou pomoc. Bludný kruh se totiž opakováním posiluje a s počtem opakování klesá šance, že z něj vybřednete sama. Je jen na vás, kolik cyklů neúspěšných vztahů si dáte na ověření, že něco ve vašem životě nefunguje. Nevěřte na osud, vy jste ta, kdo jej vytváří! Vrhněte se do boje!

Neváží si vás

Pokud si vás partner neváží, nevšímá si toho, co potřebujete, znamená to, že ani vy si nevážíte sama sebe. Obvykle najdeme zdroj už v raném dětství, kdy nás rodiče málo chválili a povzbuzovali a my jsme nezískali dost důvěry, že jsme dobří takoví, jací jsme. Už tehdy jsme trpěli jejich nevšímavostí a nezájmem. Pochybnosti o sobě si pak s sebou neseme celým životem. V případě partnerských vztahů se to může projevit buď tak, že se nikdo neobjevuje, nebo jen na velmi krátkou chvíli a rychle uteče. Další možností je právě výše uvedená, je s vámi, ale chová se bez úcty, často hrubě. Ti, na kterých nám nejvíce záleží, jsou nejlepším zrcadlem nás samých. Nedokážete-li si vážit sama sebe, projeví se to i na chování druhých lidí k vám, třeba jako partnerova nevšímavost a nedostatek ocenění. Nedá se to zamaskovat ani tím, že budete například nápadně laskavá či pracovitá. Následkem bude, že i když všichni okolo vás se budou chovat hůř a pracovat méně, budete ta poslední, kterou někdo pochválí. Nebojte se, všechno jde spravit, ale pravděpodobně budete potřebovat odbornou pomoc, s tímto postojem není možné být šťastná. Bude vás to stát čas a peníze, ale změní vám to život k lepšímu, jděte do toho!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“