Stále stejné partnerské kalamity a jak na ně

Pokud se situace opakují, jako byste byla v bludném kruhu, zažíváte nápadně podobné partnerské kalamity, stoprocentně je třeba hledat chybu uvnitř vaší mysli. To je to jediné, před čím nelze utéci změnou místa bydliště, práce nebo partnera. Není to příjemná zpráva, ale obsahuje v sobě silný prvek svobody – totiž že když je problém na naší straně, můžeme jej vyřešit my samy, nezávisle na komkoli dalším!

Zejména tak bolestné věci, jako je domácí násilí a psychické ubližování ze strany vašeho partnera, je důležité řešit neprodleně a nečekat, protože se vše bude s velkou pravděpodobností jen zhoršovat, úměrně tomu bude ubývat vašeho sebevědomí a také budete ztrácet schopnost vyhodnotit, co je ještě normální. Násilí jakéhokoli typu není nikdy omluvitelné, ale my tady neřešíme, proč je váš partner takový, ale proč si něco takového necháte opakovaně líbit. Zraňující zkušenosti z dětství či dospívání mají obvykle na svědomí hluboko ukryté pocity viny a negativní sebehodnocení. Potom budeme jako magnet přitahovat agresora, který nám bude tyto vnitřní postoje neustále připomínat. Partner nám vždy zrcadlí naše pozitivní kvality, partnerské kalamity naopak zobrazují naše vlastní nedostatky. Cokoli nás zraňuje ze strany našeho partnera, má něco společného s námi. Určitě nezůstávejte s někým, kdo vám ubližuje. Druhý krokem je ale dlouhodobá a poctivá práce na sobě, díky níž se zbavíte tíživého dědictví z rodiny. Odlehčená o toto závaží budete žít nový, krásný život.

Máte agresivního partnera

Tohle je zlé. Pravděpodobně máte hluboko ukryté pocity viny. Říkáte, že to tak nechcete a současně si pokaždé najdete partnera, který je agresivní. Náš partner je vždy naším zrcadlem nás samých, to znamená, že není náhoda, jaký je, vždy si přitáhneme někoho, kdo něco významného říká o nás samých. Není důvod s násilníkem zůstávat, ale hlavně je téměř nutné vyhledat pomoc a postupně odstranit z vaší mysli vše, co tyto vnější projevy agrese přitahuje. Jinak je velmi pravděpodobné, že se to bude zhoršovat. Nebojte se, všechno lze změnit. Jen se připravte, že je to hodně práce. Namísto hledání viny v partnerovi je třeba se podívat dovnitř vaší mysli, najít tam vše, co tyto situace působí a odstranit to. Jako když se vyřízne nádor. Je pryč a celý život se změní.

Je bezohledný

Zase jsme u partnerského zrcadla. Zdá-li se vám, že váš partner není dost ohleduplný, prověřte, jak se chováte vy k němu. Většinou si myslíme, že až se změní ten druhý, my se změníme také. Tak to bychom čekaly do nekonečna. Začíná ten moudřejší. Zkuste být pozorná k tomu, co má rád, co jej těší, dát najevo, že si jej vážíte a sledujte, co se bude dít. Většinou je partnerova změna překvapující. Postupně se budete vzájemně zahrnovat pozorností a láskou. Ráj existuje, ale musíme ho vytvořit my, sám od sebe se neobjeví. Pokud máte pocit, že pro něj všechno děláte a on vaši pozornost neopětuje, zbývá otázka: a proč s ním tedy stále jste? Určitě existuje někdo, kdo vaši péči ocení.

Je povaleč

Rychle utíkejte, s mužem, který jen mluví a nikdy nic neudělá, nemá smysl ztrácet čas. Pokud jste to vy, kdo jej financuje, zeptejte se sama sebe, co si vlastně kupujete? Opravdu vám to stojí za to? Kde je vaše sebevědomí?

Všichni vás vždycky podváděli

Tady máme dva faktory. První je vaše vlastní poctivost: jak jste na tom? Nejenom vůči vašemu partnerovi, ale obecně. Podvádíte? Lžete? Zamlžujete? Pak se není čemu divit, vždycky si přitáhnete sobě podobného. Nebo jsme u staré dobré sebedůvěry. Pokud máte pochybnosti ohledně svých vlastních kvalit, neuvidí je ani váš partner. Dokud své obavy nevyléčíte, je minimální naděje, že se situace změní. Ledaže byste potkala chudáka, který na tom bude ještě hůř než vy, ale je otázka, zda vás to bude bavit. Pravdou ale je, že toto řešení hledá spousta žen. Nic neriskovat, a hlavně se nemuset nic učit. Avšak buďte si jistá, že takový vztah bude vzrušující asi jako většina současných televizních programů: dobrý leda na usnutí. Nezůstávejte v této tragické skupince a raději se vrhněte do práce. Máte na to!

Je alkoholik

Lidé pijí z mnoha důvodů. Může se pohybovat mezi lidmi, kde je pití běžným společenským standardem, jako jsou třeba umělci. Může také před něčím utíkat, nechce čelit realitě. Jakmile se už dostane do stadia závislosti, bude v celoživotním ohrožení a vy s ním. Pokud nezačal pít jen kvůli kamarádům, ale jsou tam například nějaká zranění z dětství, samotný detox a následující abstinence nemusí být úspěšná bez dlouhodobé terapie, která pomůže nalézt a vyléčit zdroj psychické bolesti. Z celého srdce vám doporučuji si s nikým takovým nezačínat, je velká pravděpodobnost, že se budete trápit společně s jeho vzestupy a pády. Pokud již s ním jste, máte děti a chcete to zkusit, je léčba nutnou podmínkou. Zvažte ale, jaký dopad má jeho příklad na vaše děti a pokud tím trpí, nečekejte, až zničí život i jim. Proč si myslíte, že nikoho lepšího nemůžete potkat? Proč jste připoutána k někomu, s kým trpíte?

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“